MCI Management zainkasował ponad 14 mln zł za pakiet akcji Invii.cz

MCI.Techventures 1.0 po zbyciu części akcji Invia.cz wciąż posiada pakiet kontrolny, którego wartość przekracza 100 mln zł.

Aktualizacja: 11.02.2017 13:15 Publikacja: 09.09.2013 15:10

Tomasz Czechowicz, prezes MCI Management

Tomasz Czechowicz, prezes MCI Management

Foto: Fotorzepa

Fundusz Accession Mezzanine Capital III (AMC III) zapłacił MCI.Techventures 1.0 (jeden z subfunduszy z grupy MCI Management) 14 mln zł za mniejszościowy pakiet udziałów w spółki Invia.cz. Po transakcji grupa MCI Management zachowała kontrolny pakiet papierów czeskiej spółki specjalizującej się w sprzedaży usług turystycznych przez internet. Ponadto, w ramach porozumienia, AMC III zapewniło Invia.cz finansowanie typu mezzanine, które, jak można przeczytać w komunikacie prasowym MCI Management, posłuży do rozwoju grupy Invia.cz w Europy Środkowo-Wschodniej oraz Rosji. Nie wiadomo jednak o jaką kwotę chodzi. - Dynamiczny wzrost w Czechach oraz konsekwentna ekspansja międzynarodowa Invii, doskonale wpisują się w naszą strategię wspierania silnych lokalnych przedsiębiorstw z Europy Środkowo – Wschodniej – mówi, cytowany w komunikacie Przemysław Głębocki, dyrektor zarządzający Mezzanine Management, wyłącznego doradcy funduszu AMC III.

Invia.cz to jedna z najlepszych inwestycji MCI Management. Fundusz nabył większościowy pakiet papierów czeskiej spółki w 2008 r. Łącznie (razem z kolejnymi rundami podwyższenia kapitału) zaangażował w projekt 39,1 mln zł. Na koniec czerwca pakiet papierów Invii.cz był wyceniany na 114 mln zł co oznaczało, że średnioroczna stopa zwrotu z inwestycji (IRR) sięgała 49 proc.

MCI Management do tej pory trzykrotnie pobierał dywidendę z Invia.cz. Z wyniku za 2012 r. wyniosła przeszło 3 mln euro. Po zbyciu pakietu papierów na rzecz AMC III, łączna kwota, którą giełdowy fundusz w tym roku (razem z dywidendą za ub.r.) odzyskał z inwestycji w Invia.cz, wzrosła do 28 mln zł. Razem z wcześniejszymi dywidendami przekracza 30 mln zł. Wartość posiadanego pakietu wciąż wynosi jednak (bazując na wycenie z końca czerwca) ok. 100 mln zł.

Invia.cz działa od 2002 r. Jest największym sprzedawcą e-usług turystycznych w Czechach i na Słowacji. Firma posiada też, nabyty trzy lata temu od MCI Management, 44-proc. pakiet akcji Travelplanet.pl. Firma jest jednak w trudnej kondycji finansowej i musimy być zasilana pożyczkami od Invia.cz. Rok temu Invia.cz nabyła też mniejszościowy pakiet papierów rosyjskiej spółki Travelata.ru.

W 2012 r. Invia.cz miała 10,5 mln euro przychodów i 2,5 mln euro wyniku EBITDA.  Z wyniku za zeszły rok spółka przekazała też 3,5 mln euro dywidendy właścicielom. W I półroczu tego roku sprzedaż firmy powiększyła się o 25 proc. a wynik EBITDA o 6 proc. (wyniósł 2,7 mln zł czyli ok. 0,6 mln euro). Plan na cały rok zakłada, że obroty sięgną 12,5 mln euro a wynik EBITDA 2,8 mln euro.

W poniedziałek wczesnym popołudniem papiery MCI Management kosztowały na GPW po 9,38 zł czyli 1,7 proc. więcej niż w piątek.

Technologie
Informatyka nie kusi
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Technologie
BoomBit chce dywersyfikować biznes
Technologie
CD Projekt zadowolony z gry
Technologie
Apple i Xiaomi sprzedają mniej
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Technologie
Powiększamy zespół i ruszamy z pracami nad projektem „E”
Technologie
Udana premiera CD Projektu. Ale akcje tanieją