Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od spokojnej konsolidacji, jednak zakończyły ją już na około 5-procentowym plusie. Był to największy dzienny wzrost cen ropy naftowej od ponad czterech miesięcy. W rezultacie, cena ropy WTI podskoczyła do okolic 73 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do rejonu 77,70 USD za baryłkę. Dzisiaj rano zwyżki są kontynuowane.

Bezpośrednią przyczyną wzrostów notowań ropy naftowej okazały się doniesienia z Turcji o wstrzymaniu dostaw ropy naftowej z Kurdystanu przez port w Ceyhan za sprawą sporu z Irakiem. To oznacza spadek eksportu ropy naftowej z tego regionu o 400 tys. baryłek dziennie. Jest to niecałe pół procenta globalnej produkcji – jednak nawet taka liczba ma znaczenie w obliczu niemal całkowitego odcięcia się Europy od dostaw ropy naftowej z Rosji.

Obecnie na lepsze nastroje na rynku ropy naftowej wpływają także informacje o zażegnaniu największych problemów w obecnym sektorze bankowym (udane przejęcia SVB i Credit Suisse) oraz o ożywieniu popytu na ropę naftową w Chinach. Według opublikowanych wczoraj analiz China National Petroleum Corp, w 2023 roku import ropy naftowej do Chin ma wzrosnąć o 6,2% rdr do poziomu 540 mln ton, głównie za sprawą ożywienia w tamtejszej gospodarce po rezygnacji z wyjątkowo dotkliwych pandemicznych obostrzeń.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

Tymczasem dzisiaj i jutro warto zwrócić uwagę na dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Dziś wieczorem szacunki na ten temat opublikuje Amerykański Instytut Paliw – rynkowe oczekiwania wskazują na zwyżkę zapasów o 200 tysięcy baryłek w poprzednim tygodniu.

Mimo lekkiego polepszenia nastrojów na rynku ropy naftowej, warto pamiętać, że odbicia cen w górę, podobne do tego wczorajszego, mogą być krótkotrwałe. Dopóki kryzys bankowy nie zostanie ostatecznie zażegnany, a inwestorzy nie będą wierzyć w rychły powrót ożywienia gospodarczego na świecie, trudno będzie o silniejsze zwyżki cen tego surowca.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

DM BOŚ

PSZENICA

Spadek eksportu zbóż z Ukrainy.

W ostatnich dniach notowania zbóż i towarów rolnych nieco odbiły w górę po wcześniejszej spadkowej serii. Ten efekt widać m.in. na rynku pszenicy – notowania tego zboża, które w poprzednim tygodniu spadły do okolic 6,57 USD za buszel, obecnie powróciły do rejonu 6,90-7,00 USD za buszel.

O ile podaż zbóż – w tym pszenicy – na świecie jest duża, a to ogranicza potencjał wzrostowy ich notowań, to wsparciem dla cen pszenicy pozostaje sytuacja w rejonie Morza Czarnego. Zarówno Rosja, jak i Ukraina, są istotnymi producentami zbóż na skalę światową, jednak eksport tych towarów wyraźnie spadł po inwazji Rosji na Ukrainę – a obecnie utrzymuje się nisko w związku z prowadzonymi dalej działaniami wojennymi.

Dane z Ministerstwa Rolnictwa Ukrainy pokazały, że w sezonie 2022/2023 eksport zbóż z Ukrainy był o 17,7% niższy w ujęciu rdr i wyniósł 36,9 mln ton (stan na 27 marca). Dla porównania, w poprzednim roku eksport zbóż wyniósł 44,8 mln ton.

Produkcja zbóż na Ukrainie znacząco spadła po inwazji Rosji na ten kraj w lutym 2022 roku. O ile jeszcze w 2021 roku tamtejsza produkcja zbóż wyniosła rekordowe 86 mln ton, to w 2022 roku było to już tylko 53 mln ton. W tym roku najprawdopodobniej będzie ona jeszcze mniejsza – obecne szacunki rządu Ukrainy wskazują na 44,3 mln ton zbóż, w tym 16,6 mln ton pszenicy.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityczka surowcowa