Bogdanka na dużym plusie

Grudzień i okolice Barbórki to czas, gdy wszyscy naturalnie zaczynamy patrzeć na to, co udało się nam zrealizować w minionych 11 miesiącach. O tym jak oceniamy dotychczasowe osiągnięcia Spółki i jakie plany rysują się przed Bogdanką – odpowiada, w przededniu dnia patronki górnictwa, zarząd LW „Bogdanka” S.A.

Publikacja: 30.11.2023 18:00

Zarząd LW „Bogdanka” S.A.

Zarząd LW „Bogdanka” S.A.

Foto: Bogdanka

Materiał partnera: Bogdanka

Z czego już dziś możemy być dumni?

Na pewno z tego, że Bogdanka znajduje się dziś w bardzo dobrej sytuacji organizacyjnej i finansowej. Do końca listopada udało już nam się zrealizować bardzo dużo z naszego planu, a przed nami jeszcze cały grudzień ciężkiej pracy. Osiągamy kolejne górnicze rekordy związane z postępem prac przy ścianach. Jesteśmy najbardziej efektywną kopalnią węgla kamiennego w Polsce. Zatrudniamy ponad 5 tysięcy wspaniałych, zgranych i zaangażowanych pracowników. Produkcja idzie zgodnie ze zaktualizowanym w lipcu planem wydobycia. Spółka osiąga rekordowo wysokie zyski. Powody do zadowolenia mają także inwestorzy. Bogdanka wypłaciła dywidendę w maksymalnej kwocie przewidzianej w obowiązującej polityce dywidendowej Spółki. Trwają działania związane z naszą nową Strategią, zakładającą m.in. inwestycje w farmy fotowoltaiczne, w OZE i w zielone rozwiązania gospodarki obiegu zamkniętego. Rozwijamy współpracę z partnerami w klastrze wodorowym. Jesteśmy też bardzo aktywni społecznie w regionie. Podpisaliśmy historyczną umowę z Poleskim Parkiem Narodowym. Wspierając choćby żużlowych Mistrzów Polski, czy lokalne kluby piłki nożnej, siatkówki i koszykówki, budujemy wizerunek prężnego i społecznie zaangażowanego lidera gospodarczego regionu – mówi Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW Bogdanka.

A jaki będzie 2024 rok?

Zacznę od tego, że startujemy z wysokiego poziomu. W pierwszych trzech kwartałach osiągnęliśmy blisko 2,7 mld zł przychodów ze sprzedaży, a nasz zysk netto wyniósł 256,7 mln zł. Obecnie zarząd i odpowiednie piony Spółki pracują nad kilkoma wariantami planu wydobycia na 2024 rok, biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową, warunki geologiczne, bezpieczeństwo i optymalizację kosztów. Plan sprzedaży węgla oraz plany produkcyjne obejmujące m.in. harmonogram biegu ścian, czy harmonogram robót przygotowawczych stanowią w naszej spółce podstawę do budowania PTE (tj. Planu Techniczno – Ekonomicznego) na dany rok obrotowy. Z obecnie dostępnych, wstępnych danych wynika, iż pomimo stałej presji na wzrost kosztów czynników produkcji (materiały, usługi obce, koszty pracy) i jednocześnie trudności na rynku sprzedaży węgla (wysoka podaż, presja cenowa), Bogdanka zachowa czy wręcz wzmocni wysoką stabilność finansową - mówi Artur Wasilewski, z-ca prezesa zarządu ds. ekonomiczno-finansowych LW Bogdanka.

Czy przed węglem z Bogdanki widać dobre perspektywy handlowe?

Ostatnie jedenaście miesięcy były naprawdę wymagające, pełne wielu trudnych negocjacji. Ale także - bardzo dobre handlowo dla Bogdanki. Jest to wynikiem zabezpieczenia Bogdanki w długookresowe kontrakty dostaw z głównymi elektrowniami w kraju, które gwarantują nam stabilność współpracy. Negocjacje cenowe Bogdanki z odbiorcami na rok 2024 są obecnie w trakcie. Nie są to łatwe rozmowy, bo na cenę węgla w Polsce ma dziś wpływ wiele czynników, także tych zewnętrznych. Po pierwsze, niższy poziom zużycia węgla w bieżącym roku dla produkcji energii elektrycznej oraz wysoka generacja źródeł OZE stanowią ważne powody presji cenowej ze strony naszych odbiorców. W Polsce dostrzega się też zwiększone zapasy węgla. Dodatkowo, relatywnie wysokie temperatury w październiku i listopadzie, nie wpływały korzystnie na cenę węgla na rynku spotowym. Jesteśmy jednak spokojni o nasze plany sprzedażowe. Nasza Spółka ma bowiem wiele niezaprzeczalnych atutów, takich jak wspomniane wcześniej długookresowe, stabilne zabezpieczenie kontraktów z kluczowymi odbiorcami, korzystna lokalizacja Bogdanki w stosunku do Śląska lub źródeł węgla importowanego, czy sprawdzona jakość i logistyka dostaw – mówi Dariusz Dumkiewicz, z-ca prezesa zarządu ds. handlu i inwestycji LW Bogdanka.

Czy doskonałe wyniki finansowe idą w parze z sukcesami „na dole”?

Tak, oczywiście! Podtrzymujemy nasz plan na wydobycie w tym roku 7 mln ton węgla handlowego. Wskazuje na to też sama arytmetyka. Z naszego harmonogramu wynikało, że to właśnie IV kwartał będzie tym najlepszym. Jest to związane zarówno z uruchomieniem nowych ścian, realizacją elastycznego miksu 3-4 ścian (obecnie są to 4 pracujące ściany) oraz z dostępem do pokładów o wyższej miąższości. Nasze planowanie i zarządzanie ruchem się sprawdza. Wręcz częściowo już się sprawdziło. Przykładem może być uzyskany przez naszych górników rekordowy postęp ściany 7/VIII/389 w polu Stefanów, tj. 465 m w miesiącu. Dla Bogdanki jest to największy miesięczny postęp ściany w ciągu 41 lat wydobycia węgla przez kopalnię. To ogromny sukces całej Załogi – podsumowuje Adam Partyka, z-ca prezesa zarządu ds. pracowniczych i społecznych LW Bogdanka.

Materiał partnera: Bogdanka

Surowce i paliwa
Mo-Bruk inwestuje
Surowce i paliwa
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Surowce i paliwa
Nowy zarząd Orlenu wyznaczył już priorytety
Surowce i paliwa
W Bogdance powrót po latach. Jest nowy prezes
Surowce i paliwa
Unimot ma nową ambitną strategię
Surowce i paliwa
Plany JSW dotyczące wydobycia czeka korekta