PGNiG Regulator chce obniżki

Wczoraj Urząd Regulacji Energetyki zwrócił się do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa o skorygowanie wniosku taryfowego na gaz ziemny.

Publikacja: 24.03.2009 00:28

PGNiG Regulator chce obniżki

Foto: ROL

Oznacza to, że oczekuje od giełdowej spółki zdecydowanie głębszej obniżki stawek za sprzedawany surowiec, niż przedstawiona pierwotnie.

Przypomnijmy, że w pierwszym wniosku zarząd PGNiG proponował jedynie niewielkie cięcie cen. Po ostatniej korekcie, obniżka była głębsza, ale nie przekraczała 10 proc. Dziś prawdopodobnie regulator chce kilkunastoprocentowego spadku ceny za gaz w stosunku do obowiązującej taryfy.

Powodem cofnięcia wniosku PGNiG są niewątpliwie systematycznie malejące koszty zakupu importowanego surowca. Spółka za błękitne paliwo płaci według dziewięciomiesięcznej średniej notowań produktów ropopochodnych, których cena jest niemal w 100 proc. skorelowana z notowaniami ropy naftowej. Tymczasem na rynkach światowych jej kurs, od chwili osiągnięcia historycznego maksimum na poziomie około 145 dolarów za baryłkę (w lipcu 2008 r.), w niespełna pół roku spadł do około 50 USD.

Od tego czasu cena ropy nie zmienia się w sposób istotny, co oznacza, że koszt zakupu gazu wyrażony w dolarach istotnie spada z każdym miesiącem. Co więcej, od kilku tygodni obniża się również kurs dolara (wobec złotego), waluty, w której spółka rozlicza się z dostawcami. Regulator już kilkakrotnie informował, że nie dopuści do podwyżki cen gazu dla finalnych odbiorców. Ostatnio coraz częściej mówi nawet o konieczności obniżek. Aby tego dokonać, musi przede wszystkim ciąć stawki PGNiG.

Wcześniej URE zapowiadało, że zaakceptuje kilkuprocentowy wzrost taryf dystrybucyjnych dla sześciu spółek z grupy PGNiG obsługujących gazociągi niskiego i średniego ciśnienia. URE zgodziło się też na podwyżkę taryfy przesyłowej dla państwowego Gaz-Systemu, właściciela sieci wysokiego ciśnienia. Zgoda na podwyżki dla siedmiu firm związana jest z planowanymi przez nie, dużymi inwestycjami dotyczącymi modernizacji i rozbudowy sieci gazociągów w Polsce.

W ub.r. PGNiG dwukrotnie podniosło ceny. W maju regulator zgodził się, aby taryfa hurtowa (cena, jaką płacą za surowiec najwięksi odbiorcy) wzrosła o 15,34 proc., a w listopadzie o kolejne 11,1 proc.

Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku