PGNiG ma umowę na dostawę LNG z Kataru

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę ramową z Qatargas Operating Company Ltd. na dostawę gazu skroplonego. Umowa, która zacznie obowiązywać od 2014 r., gwarantuje dostawę ok. 1 mln ton gazu rocznie

Publikacja: 15.04.2009 10:30

"Umowa określa ogólne zasady, w oparciu o które będzie realizowana współpraca w zakresie długoterminowych dostaw LNG. PGNiG i Qatargas ustaliły, iż dostawy LNG będą realizowane od 2014 roku przez okres 20 lat w wysokości ok. 1 mln ton LNG rocznie" - wynika z komunikatu.

Jednocześnie PGNiG i Qatargas prowadzą rozmowy mające na celu sfinalizowanie kontraktu handlowego - SPA (Sales and Purchase Agreement). Podpisanie SPA jest planowane po zapewnieniu, że będą spełnione techniczne warunki umożliwiające odbiór dostaw LNG, podano także.

Zdaniem ekspertów, podpisanie długoterminowej umowy umożliwi rozpoczęcie budowy terminalu LNG, czyli tzw. gazoportu w Świnoujściu przez spółkę Gaz-System.

Natomiast sama wartość kontraktu podpisanego z katarską spółką jest obecnie niemożliwa do oszacowania, ponieważ cena za surowiec będzie ustalana na bazie cen ropy w okresie jego realizacji. Jednak, jak szacuje środowa "Rzeczpospolita", LNG może być o 30-50% droższy od gazu rosyjskiego, który obecnie pokrywa ok. 70% polskiego zapotrzebowania.

Budową terminalu ma się zająć państwowy Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, który odkupił spółkę Polskie LNG Sp. z o.o. od PGNiG za 52 mln zł. Spółka Polskie LNG została powołana w 2007 r. do budowy i eksploatacji terminalu LNG w Świnoujściu. Gaz-System będzie nadzorować powstanie terminalu LNG, natomiast PGNiG pozostaje odpowiedzialne za dostawy skroplonego gazu ziemnego do terminalu w Świnoujściu.

W listopadzie przedstawiciele PGNiG informowali o prowadzeniu rozmów na temat dostaw LNG z kilkoma podmiotami i zapowiadali podpisanie umowy w tej sprawie na 2009 rok.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu