Wcześniej, bo do końca maja, w tej sprawie rekomendację od swoich ekspertów powinien otrzymać zarząd gazowniczej firmy.

Jeszcze nie wiadomo, jaką formułę przyjmie współpraca obu koncernów. Z informacji uzyskanych przez „Parkiet” wynika, że rozważane jest zarówno powołanie do tego celu nowej spółki, jak i objęcie akcji nowej emisji Elektrowni Stalowa Wola przez PGNiG (na terenie elektrowni należącej do Taurnu ma powstać blok energetyczny). PGNiG chce w podmiocie realizującym inwestycję objąć 50 proc. udziałów.

Szacunkowy koszt nowego bloku to około 1,5 mld zł. Jego wartość może się zmieniać przede wszystkim ze względu na kurs euro (instalacje kupowane są za tę walutę). Blok energetyczny ma powstać w ciągu pięciu lat, czyli najwcześniej w 2014 r. Jak informuje PAP Stanisław Tokarski, wiceprezes Tauronu, strony są mocno zaawansowane w pracach nad projektem. Posiadają studium wykonalności oraz szczegółową wycenę, a PGNIG przeprowadziło wstępne badania.

Szacunkowe zapotrzebowanie przyszłego bloku energetycznego na gaz wynosi około 0,5 mld m sześc. rocznie. Dla porównania w ubiegłym roku PGNiG sprzedało 13,9 mld m sześc. surowca.