PGNiG dostarczy ok. 1,2 mld m sześc. gazu na potrzeby 3 projektów energetycznych

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zamierza w przyszłości dostarczać ok. 1,2 mld metrów sześciennych gazu rocznie na potrzeby trzech projektów energetycznych, w sprawie których spółka podpisała listy intencyjne, wynika ze środowej wypowiedzi dyrektora biura nowych przedsięwzięć, Marcina Lebensteina.

Publikacja: 03.06.2009 18:12

"Projekt w Stalowej Woli, gdzie ma powstać blok o mocy 400 MW to zapotrzebowanie na 500-600 mln m sześc. gazu rocznie, projekt na północy - licząc tylko zapotrzebowanie elektrociepłowni - to ok. 300 mln m sześc., a projekt w Tarnowie to ok. 200-300 mln m sześc., w zależności od tego jak duże jednostki by tam ostatecznie powstały" - powiedział ISB Lebenstein w kuluarach Kongresu Nowego Przemysłu w środę.

Dyrektor zastrzegł, że choć w najbliższym czasie spółka nie ma zamiaru podpisywać kolejnych listów intencyjnych, "to nie znaczy, że nie będzie rozmawiać". Podkreślił, że zainteresowanie przejawiają prawie wszystkie polskie grupy energetyczne oraz liczne koncerny zagraniczne.

"Gdyby zsumować to wszystko, zapotrzebowanie mogłoby sięgnąć 2 czy 3 mld m sześc., choć trzeba podkreślić, że nie wszystkie projekty będą zrealizowane" - powiedział. PGNiG chce szukać najlepszych projektów i o największych szansach realizacji.

Dyrektor poinformował, że najdalej jest zaawansowany projekt budowy 400 MW mocy w Stalowej Woli w sprawie którego podpisano w ostatnim tygodniu list intencyjny. Projekt zakłada, że PGNiG z partnerem - Tauronem - będą mieć po 50% jego własności oraz po 50% mocy wytwarzanych przez ten blok.

PGNiG ma wejść w niego kapitałowo, w drodze podwyższenia kapitału albo w drodze zakupu części akcji Elektrowni Stalowa Wola od Taurona, na której terenie będzie realizowany projekt.

Wcześniej, pod koniec kwietnia PGNiG, Polimex-Mostostal, Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach (ZAT) i Tauron Polska Energia podpisały list intencyjny w sprawie wspólnej budowy nowej elektrociepłowni o mocy 200 MW, także opalanej gazem. Umowa przewiduje też modernizację istniejącej elektrociepłowni o mocy 65 MW, na terenie ZAT.

Oprócz tych dwóch projektów, PGNiG, gdańska grupa energetyczna Energa i Grupa Lotos, jako partnerzy utworzonego konsorcjum, podpisali umowę w sprawie opracowania studium wykonalności, budowy i eksploatacji nowoczesnej elektrociepłowni na paliwo gazowe o mocy elektrycznej 200 MW.

W ubr. PGNiG podawało, że według wstępnych deklaracji firm energetycznych, mogłyby one wybudować w Polsce nawet 7 tys. MW na gaz. PGNiG uważa natomiast, że realna jest budowa 3-4 tys. MW w perspektywie 7-10 lat.

O planach budowy elektrowni/elektrociepłowni gazowych informowały m.in. zagraniczne koncerny energetyczne takie jak CEZ, EDF, Electrabel, RWE oraz polskie Energa, PGE i Tauron. Budowę bloków na gaz planują też firmy z poza branży KGHM i ZA Puławy.

Surowce i paliwa
Bumech z wysoką stratą. Spółka nadal walczy o przetrwanie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku