PKN Orlen i ukraińskie Ministerstwo Ochrony Środowiska podpisały porozumienie o współpracy dotyczące poszukiwań i wydobycia węglowodorów na Ukrainie. Na jego mocy strony mogą zarówno rozpocząć prace poszukiwawcze w ramach nowych koncesji, jak również wspólne zagospodarowanie złóż już wcześniej rozpoznanych przez ukraińskich partnerów.

Giełdowa spółka i Ukraińcy rozważają realizację wspólnych projektów poszukiwań oraz wydobycia ropy i gazu, zarówno w zakresie złóż konwencjonalnych, jak i gazu z łupków (shale gas). Podjęcie decyzji o zaangażowaniu kapitałowym mają poprzedzić analizy i ekspertyzy wykonane przez obu partnerów.

- Nasze plany będziemy realizować we współpracy z partnerami ukraińskimi, którzy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie. Pokładamy duże nadzieje w tej współpracy zarówno ze względu na know how jaki posiadają nasi partnerzy, jak i zasobność Ukrainy w złoża węglowodorów - powiedział Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.

PKN Orlen za pośrednictwem spółki zależnej Orlen Upstream prowadzi obecnie cztery projekty poszukiwawczo-wydobywcze: w łotewskiej strefie szelfu Morza Bałtyckiego we współpracy z firmą Kuwait Energy Company, w okolicach Sierakowa z PGNiG, oraz dwa kolejne, realizowane samodzielnie na Lubelszczyźnie. Koncern posiada łącznie siedem koncesji w ramach których prowadzone są prace dotyczące rozpoznania zasobów konwencjonalnych z potencjałem odkrycia złóż gazowo-kondensatowych, jak i niekonwencjonalnych, w tym głównie gazu łupkowego. Obecnie prowadzone są wstępne prace poszukiwawcze i przygotowania do realizacji odwiertów, które Orlen Upstream planuje zrealizować w przyszłym roku.