Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Herbert Wirth, poprzedni prezes KGHM
W KGHM przed rozpoczęciem głosowań szef rady nadzorczej Dominik Hunek przedstawił akcjonariuszom negatywną rekomendację rady w sprawie skwitowania zarządu, jednak nie podał uzasadnienia. Minister skarbu Dawid Jackiewicz wielokrotnie wypowiadał się o konieczności zbadania zasadności inwestycji zagranicznych KGHM. W 2015 r. grupa poniosła 5 mld zł straty netto z powodu odpisów na utratę wartości m.in. kopalni Sierra Gorda w Chile – było to konsekwencją drastycznego spadku notowań metali.
– To niezrozumiały i niesprawiedliwy osąd, który nawet trudno komentować, ponieważ żadnego uzasadnienia nie przedstawiono. Przesłanki zamknięcia bilansowego 2015 r. zostały spełnione, zresztą rada nadzorcza zatwierdziła sprawozdania finansowe – mówi Herbert Wirth, poprzedni prezes KGHM. – Ocena długoterminowych inwestycji zagranicznych po roku czy dwóch latach świadczy o niezrozumieniu modelu funkcjonowania firm górniczych. Dodam też, że zatrzymanie Sierra Gorda na I fazie, o czym słyszymy, nie wróży dobrze całemu temu projektowi – podsumowuje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorzy realizujący nowe elektrownie gazowe, które nie zyskały wsparcia w postaci wygranych aukcji rynku mocy (forma pomocy publicznej( w poprzednim roku, wygrali tegoroczne aukcje dogrywkowe. Chodzi m.in. o projekty Energi i Enei. Ta ostatnia firma jednocześnie podpisała zaraz po zakończeniu aukcji umowę z wykonawcą.
W tym roku spółka istotny potencjał wzrostu widzi na rynku bitumenów i fotowoltaiki. Duże wyzwania związane są za to z handlem LPG. Niezależnie od tego stawia na rozwój w nowych obszarach m.in. na rynku biogazu i wydobycia gazu ziemnego.
Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.
Bogdanka, mimo niesprzyjającego otoczenia, niskich cen węgla i spadającym popytem na węgiel w kraju, osiągnęła po pierwszym półroczu dodatnie wyniki - wynika ze wstępnych szacunków. Rok wcześniej spółka odnotowała stratę.
Koncern prowadzi też prace nad uelastycznieniem linii technologicznych służących do efektywnego ich przetopu. Ponadto do rozważenia jest wykorzystanie składowisk odpadów jako potencjalnego źródła surowców materiałowych i energetycznych.
Związki zawodowe PGG chcą podwyżki wynagrodzeń nie tylko w tym, ale i w 2026 roku.