Jest to powtórzenie wcześniejszych zapowiedzi prezesa Dariusz Krawczyka, który w publikowanej pod koniec lipca rozmowie dla „Parkietu" mówił o możliwej sprzedaży niezwiązanych z trzonem działalności spółek. Mówił wtedy, że dalszy rozwój Ciechu ma się opierać na przedsiębiorstwach wchodzących obecnie w skład dywizji sodowej, czyli Govora, Soda Polska i Soda Deutschland, a także Organika Sarzyna.

W pierwszej kolejności pod młotek pójdą zaś takie spółki jak Vitrosilicon, Ciech Pianki i Alwernia. Możliwa jest też sprzedaż części biznesu organicznego m.in. produkcja środków ochrony roślin. Tym ostatnim mogą być zainteresowane Puławy, ale czy faktycznie transakcja dojdzie do skutku zależeć będzie od negocjacji z Azotami Tarnów. Obie strony biorące udział w konsolidacji mają bowiem ustalić, które inwestycje są priorytetowe.

Z prezentacji Ciechu wynika też, że na sprzedaż pójdzie także pozostała część biznesu Zachemu, czyli produkcja EPI.

Niedawno Ciech i Zachem zawarły z BASF Polska i BASF SE warunkową umowę sprzedaży i przeniesienia wartości niematerialnych i prawnych związanych z produkcją TDI na rzecz BASF Polska za 43 mln euro (ok. 178,56 mln zł). Grupa spodziewa się dzięki temu poprawy wyników operacyjnych.