Sama spółka na przygotowania do wejścia na giełdę przeznaczyła około 10 mln zł. Skąd to wiemy? W prospekcie Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin zapisano, że Skarb Państwa zapłaci menedżerom oferty z zamian za ich usługi 1,65 proc. wpływów za uplasowane akcje. Ze sprzedaży 50 proc. papierów ZE PAK Skarb Państwa uzyskał 681 mln zł. Z tego 11,2 mln musi zapłacić na prowizję dla brokerów. Dodatkowy koszt, którego na razie nie znamy, to wydatki na kancelarie prawne, które doradzały przy organizacji oferty.

Kolejnym kosztem, który może powiększyć koszty oferty, może być prowizja dla Credit Suisse – menedżera stabilizującego. To CS będzie w razie spadku notowań ZE PAK mógł skupować akcje z giełdy przez 30 dni po debiucie. Nie wiadomo jednak, czy ten mechanizm na pewno zostanie uruchomiony.

DM PKO BP przy prowadzeniu oferty walorów ZE PAK współpracował z globalnymi współkoordynatorami – CS, J.P.Morgan, ING i UniCredit. Przy budowie księgi popytu współpracowały Espirito Santo, Ipopema Securities i Trigon DM.

Koszty przygotowania oferty po stronie spółki to głównie wydatki na doradztwo prawne i finansowe, koszty sporządzenia sprawozdań finansowych zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości i koszty administracyjne.