W jej opinii grupa ponosiła niespotykane wcześniej straty na obrocie gazem, które były efektem braku zgody prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na podwyżkę taryfy w związku ze wzrostem kosztów importowanego surowca.
Niedawne podpisanie aneksu do kontraktu jamalskiego, na mocy którego PGNiG uzyskało obniżkę cen kupowanego w Rosji gazu, pozwoli jednak uniknąć dalszych strat oraz ustabilizuje wyniki finansowe i wskaźniki kredytowe. Agencja ocenia płynność giełdowej spółki jako odpowiednią. Co więcej, nie przewiduje wystąpienia znaczących zmian w profilu ryzyka działalności grupy w perspektywie najbliższych dwóch lat.
Do oceny kredytowej odniósł się zarząd PGNiG, którego zdaniem sytuacja płynnościowa spółki jest bezpieczna. Z kolei potrzeby finansowe, do końca przyszłego roku, związane z realizacją programu inwestycyjnego uznał za zaspokojone.
Zarząd PGNiG oczekuje, że ceny paliwa gazowego, jakie będą obowiązywać po nowym roku oraz uruchomienie produkcji ropy i gazu na nowych złożach poprawią wskaźniki finansowe grupy. To z kolei z upływem czasu powinno mieć pozytywny wpływ na ocenę kredytową giełdowego przedsiębiorstwa.