Kontrolowana przez Romana Karkosika spółka, zgodnie z założeniami nowej strategii, weszła w biznes surowcowy. Krezus kupił 60 proc. udziałów w firmie PT Jeanette Indonesia, której zadaniem będzie zorganizowanie i przeprowadzenie eksploatacji złóż rudy niklu, objętych koncesjami należącymi do PT Manusela Prima Mining. Złoża znajdują się na indonezyjskiej wyspie Seram.
W przedsięwzięciu ma pomóc firma Nickel Mining Indonesia z Singapuru. Krezus podpisał z nią umowę o współpracy – strony mają dopiero ustalić jej zasady. NMI jest operatorem (zarządcą) kopalni Seram.
Wydobycie od marca
Informacje nie miały wpływu na notowania Krezusa – oba raporty są bowiem skąpe w jakiekolwiek szczegóły. Nie wiadomo, ile Krezus zapłacił za udziały w Jeanette Indonesia, ani jaki będzie wkład finansowy firmy w budowę kopalni niklu.
– Przedmiotem umowy z NMI jest organizacja i prowadzenie eksploatacji złóż rudy niklu, a także wspólne podejmowanie działań w celu sprzedaży rudy na rynkach całego świata, do odbiorców zewnętrznych nie związanych z grupą Romana Karkosika – komentuje Wiesław Jakubowski, prezes Krezusa. Dodaje, że NMI zobowiązało się do doprowadzenia do podpisania umowy między Krezusem a właścicielem koncesji złóż – będzie to ramowa handlowa umowa kupna-sprzedaży rudy niklu.
– Spółka PT Jeanette Indonesia będzie się zajmowała technicznym procesem eksploatacji złóż, począwszy od budowy min. nabrzeża i systemu załadunkowego, po cały proces wydobycia i transportu rudy niklu. Nakłady inwestycyjne związane z przedsięwzięciem spółki Jeanette sfinansuje Krezus. Według założeń w projekcie, po szybkim doprowadzeniu do podpisania umowy z Manuselą oceniamy, że pierwszy załadunek na statek byłby możliwy na początku marca tego roku – podsumowuje Jakubowski.