Spadające ceny takich surowców, jak gaz i węgiel, przyczyniły się do poprawy marż producentów chemikaliów. Dodatkowo część z nich uruchomiła nowe moce produkcyjne, dzięki czemu zwiększyła wolumeny sprzedaży. Według analityków jedyną spółką, która nie poprawiła wyników w III kwartale, w porównaniu z rokiem ubiegłym, był produkujący kauczuki Synthos.
Lepiej w nawozach
Najbardziej na obniżce cen gazu korzysta Grupa Azoty i jej spółki zależne, w tym Puławy i Police. DM BDM zwraca też uwagę na poprawiające się otoczenie w segmencie nawozowym, głównie w nawozach wieloskładnikowych. W tych ostatnich specjalizują się Police i to one powinny się pochwalić największą dynamiką poprawy wyników.
– Tańszy gaz i wyższe wolumeny sprzedaży nawozów pomogą Azotom poprawić wyniki również w IV kwartale – dodaje Adam Milewicz, analityk ING Securities.
Eksperci DM BDM zastrzegają jednak, że na wynikach całej nawozowej grupy w minionym kwartale może ciążyć przedłużający się postój remontowy w kędzierzyńskich zakładach. Natomiast w Puławach mogło dojść do załamania sprzedaży kaprolaktamu – półproduktu stosowanego do wyrobu m.in. poliamidu, polimerów i żywic.
Więcej mocy
Znaczącej poprawy wyników finansowych w III kwartale, w porównaniu z tym samym okresem 2014 r., analitycy spodziewają się w Ciechu. – Złożyło się na to kilka czynników, w tym wyższe ceny sody, niższe ceny węgla oraz większa produkcja z uwagi na rozbudowę zakładów – wyjaśnia Milewicz. Spodziewa się on bardzo dobrych wyników Ciechu także w kolejnym kwartale.