Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o odkryciu złoża gazu ziemnego w woj. zachodniopomorskim na obszarze koncesji Trzebiatów. Potwierdzono je w wyniku wykonania odwiertu o nazwie Dargosław-1, którego głębokość sięgnęła prawie 2,9 km. Odkryte zasoby gazu zaazotowanego szacowane są na 0,5-1 mld m sześc. Z kolei prawdopodobny roczny przypływ możliwy do uzyskania z tego złoża prognozuje się na poziomie około 25 mln m sześc. Dokładniejsze dane mają być znane po zakończeniu wszystkich badań i analiz.
Według PGNiG uzyskane przy okazji wiercenia dane pozwalają mieć nadzieję, że w jego pobliżu znajduje się również złoże ropy naftowej. Giełdowa spółka przekonuje, że dzięki odwiertowi Dargosław-1 będzie możliwe utrzymanie stabilnych dostaw gazu dla rejonu Koszalina i Kołobrzegu. Te obszary są zasilane w gaz z okolicznych złóż.
PGNiG przypomina, że prace poszukiwawcze w rejonie Pomorza Środkowego prowadzone są od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W latach siedemdziesiątych, w sąsiedztwie odwiertu Dargosław-1, odkryto złoża gazu (Gorzysław N, Gorzysław S oraz Trzebusz) oraz ropy (Gorzysław, Petrykozy). Występują one w bardzo skomplikowanej strefie geologicznej w skałach karbonu i permu. Według firmy na dalsze poszukiwania ropy i gazu w tej strefie pozwoliły dopiero niedawno wykonane najnowszymi metodami badania sejsmiczne.