Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Krzysztof Tchórzewski, minister energii, powiedział podczas V Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego, że opory Danii w tym zakresie są już niemal przełamane. Dzięki temu możemy pozyskać trzecie źródło błękitnego paliwa. Obecnie największe z nich dotyczy dostaw surowca wydobywanego w Rosji. Poza tym mamy możliwość pozyskiwania skroplonego gazu LNG, poprzez terminal w Świnoujściu, z niemal każdego miejsca na świecie.
Tchórzewski zdaje sobie sprawę, że realizacja Nord Stream 2, gazociągu biegnącego po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec, stanowi poważną konkurencję dla polskiego projektu. Co więcej, ostatnie decyzje unijnych instytucji coraz bardziej sprzyjają tej inwestycji. – Po uruchomieniu Nord Stream 2 Gazprom będzie mógł bez problemu wyłączyć z eksploatacji gazociąg jamalski lub gazociągi tranzytowe biegnące przez Ukrainę do Europy Zachodniej - twierdzi Tchórzewski. Z tego m.in. powodu połączenie ze złożami norweskimi musi być realizowane. Dzięki niemu Polska chce się uniezależnić od dostaw z Gazpromu i zapewnić niezbędne wolumeny gazu dla rosnącego zapotrzebowania na rynku wewnętrznym. Dodatkowy popyt powinny zwłaszcza zgłaszać nowo powstające bloki gazowo-parowe. PGNiG i Tauron jeden z nich chcą budować w Stalowej Woli. Właśnie podjęły w tej sprawie ostateczną decyzję.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dzięki nowelizacji ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin, KGHM powinien w 10 lat „zaoszczędzić” ponad 10 mld zł. Warunkiem są jednak inwestycje w nowe złoża rud miedzi i srebra zlokalizowane na terenie naszego kraju.
Mimo chwilowo niesprzyjających warunków zewnętrznych węgierski koncern wierzy, że w średnim terminie sytuacja ulegnie poprawie. W efekcie dużo inwestuje i dąży do wytwarzania produktów chemicznych o wysokiej wartości dodanej.
Grupa Unimot wprowadziła do oferty kontrakty terminowe (forward) z fizyczną dostawą oleju napędowego, co umożliwia odbiorcom hurtowym zakontraktowanie paliwa z wyprzedzeniem - po cenie ustalonej w dniu zawarcia umowy - oraz realizację dostaw w przyszłych okresach rozliczeniowych, podała spółka. Rozwiązanie, dotąd powszechnie stosowane głównie na rynku gazu, to nowość na polskim rynku paliw i pozwala klientom zabezpieczyć się przed wahaniami cen oraz na oszczędności, podkreślił Unimot.
Inwestorzy realizujący nowe elektrownie gazowe, które nie zyskały wsparcia w postaci wygranych aukcji rynku mocy (forma pomocy publicznej( w poprzednim roku, wygrali tegoroczne aukcje dogrywkowe. Chodzi m.in. o projekty Energi i Enei. Ta ostatnia firma jednocześnie podpisała zaraz po zakończeniu aukcji umowę z wykonawcą.
W tym roku spółka istotny potencjał wzrostu widzi na rynku bitumenów i fotowoltaiki. Duże wyzwania związane są za to z handlem LPG. Niezależnie od tego stawia na rozwój w nowych obszarach m.in. na rynku biogazu i wydobycia gazu ziemnego.
Spółka przedstawiła najnowsze efekty wdrażania Planu Strategicznej Transformacji, a więc tzw. planu naprawczego finansów spółki. Zarząd podkreśla, że nastąpiła poprawa efektywności wydobycia i uproszczenie zasad współpracy w Grupie Kapitałowej JSW. Miała nastąpić także poprawa w zarządzaniu kosztami oraz racjonalizacja zakupów. Spółka rusza z kolejnymi pilotażami, które mają poprawić wydobycie.