Kilka porozumień
Szereg spotkań w Australii umówił już prezes JSW Daniel Ozon. – W związku z pobytem w Australii spółka zaplanowała zawarcie kilku porozumień, które są konsekwencją poprzednich wizyt technicznych w Australii w lutym i marcu 2018 r. – podkreśla Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.
Porozumienia mają na celu podniesienie efektywności produkcji w węglowej spółce oraz wdrożenie innowacyjnych rozwiązań i systemów technologii górniczej, które stosuje się w górnictwie australijskim, uchodzącym za najbardziej wydajne w świecie. Będzie to realizacja strategii węglowej spółki na lata 2018–2030, w której zakłada m.in. wykorzystywanie nowych technologii, mających wpływ na efektywność poszczególnych procesów w kopalniach.
Wśród nowych australijskich partnerów JSW znajdą się: instytut badawczy CSIRO (współpraca w sprawie działań badawczo-rozwojowych), firma Palaris (pilotażowe wdrożenie systemu obudowy kotwowej w kopalni Pniówek), firma ADS (współpraca w obszarze techniki wierceń kierunkowych) oraz Sedgman (audyt przeróbki mechanicznej węgla).
W poszukiwaniu partnera
Do Sydney poleci także Mirosław Bendzera, prezes największego krajowego producenta maszyn górniczych. – Australia jest jednym z ważniejszych rynków światowej branży wydobywczej, a dla nas potencjalnie interesującym obszarem w kontekście nowej strategii rozwoju grupy. Tamtejsze górnictwo jest mocno rozwinięte, a klienci mają wysokie wymagania dotyczące bieżącej obsługi maszyn i urządzeń. Jednocześnie jest ono zdominowane przez naszych największych konkurentów, więc potencjalne wejście na ten rynek, na którym ani Famur, ani Kopex nie posiadały ugruntowanej bazy serwisowej czy sprzedażowej, musi być dobrze przygotowane – wyjaśnia Bendzera.
Famur już wcześniej informował, że stawia na ekspansję zagraniczną i szuka najbardziej efektywnych sposobów rozwinięcia działalności na rynkach eksportowych. Dopasowuje przy tym strategię działania do danego kraju. I tak na przykład na rynkach, gdzie Famur ma już ugruntowaną pozycję, spółka chce rozwijać się organicznie, wykorzystując efekty synergii wynikające z integracji z Kopeksem. Na innych będzie szukać strategicznych aliansów. I właśnie taki plan działania Famur będzie realizować w Australii.
– W naszej opinii powinniśmy znaleźć lokalnego partnera, który zapewni nam zaplecze serwisowe oraz ułatwi kontakt z klientami, dlatego obecnie analizujemy i identyfikujemy potencjalnych kooperantów oraz przygotowujemy plan działań dostosowany do specyfiki tamtejszej branży. Udział w misji gospodarczej do Australii ma nam umożliwić rozpoznanie możliwości rozwoju działań biznesowych i współpracy przy udziale lokalnych potencjalnych partnerów oraz wsparciu krajowej dyplomacji gospodarczej – zapowiada Bendzera.