Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.06.2019 05:07 Publikacja: 13.06.2019 05:07
Foto: materiały prasowe
Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie zarządy PGNiG i Venture Global LNG podpisały porozumienie, które zwiększa ilość zakupu skroplonego gazu ziemnego o dodatkowe 1,5 mln ton rocznie. Tym samym wolumen LNG odbierany z terminalu Plaquemines, począwszy od 2023 r., wyniesie 2,5 mln ton rocznie. Po regazyfikacji będzie to 3,38 mld m sześc. błękitnego paliwa.
– Zwiększamy nasz portfel LNG w zakresie wolumenów, które odbierać będziemy z USA po 2022 r., czyli po wygaśnięciu kontraktu jamalskiego. Dzięki dobrym relacjom z naszymi amerykańskimi partnerami i skutecznym negocjacjom uzyskaliśmy możliwość pozyskania dostaw LNG z terminalu Plaquemines na bardzo konkurencyjnych warunkach – zapewnia Piotr Woźniak, prezes PGNiG.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Orlen zamierza mocniej zainwestować w złoża gazu i ropy w Norwegii. Spółka przygotowuje pięć kontraktów i pięć nowych możliwości wydobycia gazu. Szykuje się także do startu w rynku mocy.
Grupa Orlen zanotowała 50 proc. wzrostu zysku netto rok do roku w pierwszym kwartale tego roku. W omawianym okresie wzrosły ceny gazu co było jednym z powodów wzrostu przychodów spółki. Te wyniosły 73,5 mld zł. Wartość spółki również istotnie wzrosła w oczach inwestorów.
Spółka z grupy Orlen, Orlen Upstream Norway, wraz z partnerami koncesyjnymi, odkryła nowe zasoby węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Wielkość złoża E-prospect szacowana jest na 3-7 mln baryłek ropy naftowej.
Na londyńskim rynku AIM po raz ostatni handlowano nimi w piątek. Wniosek o wycofanie z obrotu w Warszawie ma być złożony we wtorek. To konsekwencja całkowitego przejęcia kontroli nad spółką przez Xtellus Capital Partners.
Na polskim rynku węgla kamiennego wydaje się, że nie widać światła w tunelu, a co gorsza, nie widać nawet samego tunelu.
Dziś jesteśmy istotnym dostawcą na unijne rynki jedynie miedzi (KGHM), węgla koksowego (JSW) i helu (Orlen). Czy spośród 34 surowców krytycznych jeszcze jakieś będziemy produkować, zależy m.in. od środków, które zostaną wydane na ich poszukiwania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas