W czwartek rada nadzorcza PGNiG podjęła decyzję o powołaniu w skład zarządu spółki, wspólnej VI kadencji, pięciu osób. Prezesem koncernu został Jerzy Kwieciński, a wiceprezesami: Jarosław Wróbel, Robert Perkowski, Przemysław Wacławski i Arkadiusz Sekściński. Z tego grona jedynie Perkowski zasiadał w zarządzie poprzedniej kadencji.

Nowe kierownictwo

Kwieciński znany jest przede wszystkim z piastowania różnych funkcji w rządach tworzonych przez PiS. Zajmował stanowiska: podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego (2005–2008), sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju (2015–2018), był ministrem inwestycji i rozwoju (2018–2019) i ministrem finansów (2019). Sześć lat temu został członkiem rady programowej PiS, a pięć lat temu członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wcześniej zajmował stanowisko prezesa w firmie doradczej Europejskie Centrum Przedsiębiorczości i fundacji o tej samej nazwie. Kwieciński zajmował się też doradztwem przy raportach Banku Światowego i pracował w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce.

W nowym zarządzie PGNiG zasiądą dwie osoby sprawujące dotychczas kierownicze funkcje w firmach zależnych od PKN Orlen. Wróbel, który został wiceprezesem ds. handlowych, jest prezesem Orlenu Południe, specjalizującego się w produkcji i sprzedaży biopaliw, biokomponentów, parafin i rozpuszczalników. Na wiceprezesa ds. finansowych PGNiG powołano z kolei Wacławskiego, który jest członkiem rady dyrektorów Unipetrolu, czeskiego koncernu rafineryjno-petrochemicznego należącego do PKN Orlen. Wreszcie Sekściński będzie pełnił funkcję wiceprezesa ds. rozwoju. Obecnie jest p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

Oczekiwane zmiany

Decyzją rady nadzorczej ze stanowiskami w zarządzie PGNiG pożegnali się: Piotr Woźniak, doczasowy prezes, oraz wiceprezesi: Michał Pietrzyk, Maciej Woźniak i Łukasz Kroplewski. Pierwsze informacje o możliwych zmianach w zarządzie koncernu, a zwłaszcza na stanowisku prezesa, i to dokładnie takie jak właśnie ogłoszono, pojawiły się już pod koniec listopada. Oceniano wówczas, że będzie to konsekwencja politycznych ruchów, oczywista zwłaszcza po powołaniu nowego rządu i Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Na razie nie wiadomo, czy i w jakim zakresie będzie kontynowania obecna strategia grupy kapitałowej PGNiG określona na lata 2017–2022 z perspektywą do 2026 r. Nie wiadomo również, jakie będą najważniejsze cele nowego zarządu na ten rok.