W zeszłorocznej edycji rankingu firmy audytorskie zwiększyły przychody do 4,9 mld zł, czyli niemal o 14 proc. Wydawało się, że w wymagającym 2022 r. trudno będzie im utrzymać tak szybkie tempo. Tymczasem dynamika jeszcze wzrosła: poszła w górę o 6 pkt proc., do ponad 20 proc. Firmy wypracowały w sumie 5,9 mld zł przychodów.

Najwięksi coraz więksi

Ten imponujący wzrost jest w zdecydowanej większości efektem rosnących przychodów wielkiej czwórki. Łącznie poszły one w górę o ponad 0,8 mld zł, do 4,8 mld zł. To oznacza, że na wielką czwórkę przypada ponad 81 proc. całego rynku. To tyle co jak w zeszłorocznej edycji rankingu, ale o kilka punktów procentowych mniej niż w latach poprzednich.

Liderem jest EY Polska, który może się pochwalić przychodami sięgającymi 1,5 mld zł. W poprzednim zestawieniu ta firma też była przychodowym liderem. Mimo wysokiej bazy udało jej się zanotować aż 23-proc. dynamikę. Powody do zadowolenia ma też Deloitte. Rok temu pod względem przychodów był trzeci, a teraz awansował o jedno oczko. Zwiększył przychody aż o 31 proc., do ponad 1,3 mld zł. Trzecie miejsce, z przychodami sięgającymi 1,2 mld zł (+9 proc. rok do roku), zajmuje PwC, a czwarte KPMG z prawie 870 mln zł (+16 proc.).

GG Parkiet

Próg 100 mln zł przychodów poza wielką czwórką przekracza jeszcze trzech audytorów: Grant Thornton, Grupa Rödl & Partner oraz BDO. Ten pierwszy może się pochwalić aż 25-proc. wzrostem przychodów, do ponad 160 mln zł. Niewiele niższe, bo sięgające 154 mln zł, przychody zanotował Rödl & Partner. W jego przypadku dynamika sięgnęła 13 proc. Urosły też przychody BDO: o 7 proc., do ponad 106 mln zł. Z kolei przychody w przedziale 50–100 mln zł wypracowały cztery firmy: Crowe, Mazars, Baker Tilly TPA oraz RSM Poland. Na uwagę zasługuje wysoka dynamika zanotowana przez dwie ostatnie: tempo wzrostu przychodów zarówno w Baker Tilly TPA, jak i w RSM było wyższe od dynamiki rynku.

Nie tylko audyt

Prawie 83 proc. firm audytorskich w 2022 r. zwiększyło przychody, a pozostałe 17 proc. miało je niższe niż w 2021 r. Średnia procentowa zmiana jest niemal tożsama z dynamiką bazującą na łącznej wartości przychodów i wynosi prawie 21 proc. Mediana jest o 3 pkt proc. niższa i wynosi 18 proc. To tempo wyższe od zeszłorocznego: wtedy średnia zmiana przychodów wynosiła 12 proc., a mediana 11 proc.

GG Parkiet

Przychody z samego audytu w 2022 r. wyniosły 1,24 mld zł wobec niemal 1,06 mld zł w 2021 r. Stanowiły odpowiednio 21 proc. oraz 21,6 proc. całkowitych przychodów firm audytorskich. W tegorocznej edycji dynamika przychodów z samego audytu jest ponad trzy razy wyższa niż w roku ubiegłym.

Około 885 mln zł przychodów z audytu przypada na wielką czwórkę. To daje jej ponad 71-proc. udział w tym segmencie, niemal taki sam jak rok temu. Liderem pod względem przychodów z audytu jest PwC, na które przypada 292,5 mln zł, o ponad 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Pułap 0,2 mld zł przekraczają też EY (przychody z audytu rok do roku urosły o prawie 22 proc.) i KPMG (+19 proc.), a w Deloitte jest to niemal 152 mln zł (+5 proc.).