Trzy towarzystwa złożyły już wnioski o wpis do ewidencji PPK, co jest ostatnim krokiem, by móc oferować PPK. Kilka kolejnych zarejestrowało już fundusze, jednak są też takie instytucje, które czekają na rozporządzenia do ustawy o PPK.
Na razie tylko szkolenia
Pracownicze plany kapitałowe mogą być oferowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), ?powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), pracownicze towarzystwa emerytalne oraz zakłady ubezpieczeń na życie. Jak dotąd instytucji, które zadeklarowały zamiar ich oferowania, jest około 20, natomiast większość z nich to TFI.
Firma, która zamierza oferować PPK, musi spełnić dwa podstawowe warunki. Pierwszym etapem jest złożenie do sądu wniosku o rejestrację funduszy, które będą działać w ramach PPK. Proces ten trwa około dwóch tygodni. Następnie do Polskiego Funduszu Rozwoju należy złożyć wniosek o wpis do ewidencji PPK, co może potrwać do miesiąca od daty otrzymania dokumentów przez PFR. Po rejestracji dana instytucja ma siedem dni na dokonanie opłaty wstępnej, czyli 700 tys. zł na rzecz portalu PPK. To jednak nie koniec kosztów, ponieważ firma oferująca PPK będzie również płacić tzw. opłatę za rejestr, czyli za każdego uczestnika, która do czerwca 2022 r. ma sięgać 0,18 zł miesięcznie.
Początkowo, czyli od połowy tego roku, PPK zostaną objęte firmy zatrudniające powyżej 250 osób, których jest około 3200. Jak szacował Paweł Borys, prezes PFR, około tysiąca z nich posiada już PPE, a kolejne 250 zgłosiło w I kwartale chęć utworzenia PPE, co znosi obowiązek pracodawcy do uruchomienia PPK. A zatem w pierwszym etapie nowy projekt emerytalny obejmie około 2 tys. firm.
Najbliżej tego, by móc oferować PPK, są dziś trzy towarzystwa funduszy inwestycyjnych, które złożyły wnioski o wpis do ewidencji PPK, w tym m.in. PKO TFI.