Polskie akcje podczas ostatnich sesji poruszają się od bandy do bandy. Po zniżce WIG20 o blisko 11 proc. w poprzedni czwartek końcówka zeszłego tygodnia przyniosła wzrost o 8,4 proc. Zmienności nie brakuje oczywiście także w tym tygodniu zarówno w wymiarze dziennym, jak i krótszym. O nastrojach na rynkach decydują głównie informacje z wojennego frontu, a także na temat sankcji nakładanych przez światowe instytucje publiczne i prywatne na Rosję i jej mieszkańców. Mocne ruchy, jednak głównie na północ, obserwujemy także na parach walutowych USD/PLN czy EUR/PLN. Inwestorzy wyczekują posiedzeń banków centralnych, przede wszystkim Fedu i pierwszej podwyżki stóp procentowych w tym cyklu.
Czas wysokiej zmienności
W tak zmiennych warunkach inwestorom nie jest łatwo odnaleźć, a do zarabiania potrzeba więcej sprytu niż zwykle. Jako przykład mogą służyć spółki produkujące artykuły czy odzież dla służb mundurowych, które stały się ostatnio bardzo modne na GPW. Całkowitą zmianę nastawienia inwestorów obserwujemy jednak głównie wobec spółek związanych z surowcami energetycznymi. Przed miesiącem jednak mało kto mógł przewidzieć wydarzenia, do jakich doszło w lutym.
Przypomnijmy, że wówczas na wyobraźnię inwestorów bardziej oddziaływały prognozy podwyżki stóp procentowych o 50 pkt baz. w marcu przez Fed oraz kontynuacji podwyżek w Polsce. Stąd m.in. popularność sektora finansowego w zestawieniu portfela technicznego na luty. Niestety, banki przyniosły spore straty, choć nie tylko one. Przede wszystkim mocno oberwało się przedsiębiorstwom prowadzącym biznes za wschodnią granicą, czyli np. firmom odzieżowym czy dystrybutorom sprzętu elektronicznego. Ze zwyżką poprzedni miesiąc zakończyły tylko dwie firmy z ósemki, która znalazła się w portfelu technicznym na poprzedni miesiąc. Najmocniej urosły akcje JSW (17 proc.). Pomnożyć kapitał można było jeszcze dzięki walorom Tauronu. Średni wynik portfela w lutym wyniósł 7,4 proc. pod kreską, co i tak było lepszym wynikiem od WIG, który spadł o ponad 10 proc.
Zwrot wokół energetyki
Konflikt za polską wschodnią granicą sprawił, że inwestorzy przestali wierzyć w dotychczas zakładane tempo transformacji energetycznej w Europie. W efekcie obserwujemy silne spadki cen praw do emisji dwutlenku węgla, a także zwyżki firm związanych z węglem i energetyką. Jasno obrazuje to także skład portfela technicznego na marzec. Wśród dziewięciu wybranych przez analityków przedsiębiorstw większość działa w ramach tradycyjnej gospodarki i jest powiązana z węglem, gazem czy energetyką. Oczywiście portfel jest jednocześnie zdominowany przez firmy z WIG20. Aż sześć z nich należy do indeksu dużych spółek.
Dwóch analityków – Przemysław Smoliński z DM PKO BP oraz Artur Wizner z DM BPS – postawiło na tę samą spółkę: KGHM. Akcje miedziowej firmy mają za sobą słabą drugą połowę 2021 r., a od kilku miesięcy poruszały się w ramach trendu bocznego. W ostatnich dniach kurs wybił się jednak powyżej lokalnych szczytów, a w środę zbliżał się do 180 zł. Ostatni raz tak wysoko akcje KGHM były we wrześniu. Jak tłumaczy Wizner, wyprzedaż akcji w reakcji na atak Rosji na Ukrainę w przypadku KGHM ukształtowały rzadką formację „porzuconego dziecka". Popyt jednak szybko poradził sobie z lokalnymi oporami. Smoliński zwraca uwagę na szybkie tempo odrabiania strat i wybicie górą z kilkumiesięcznej konsolidacji. – Takie zachowanie kursu sugeruje zakończenie korekty rozpoczętej dziesięć miesięcy temu i powrót długoterminowego trendu wzrostowego – przewiduje ekspert. W środę pod koniec sesji notowania KGHM zwyżkowały o blisko 6 proc. W gronie WIG20 jeszcze mocniej, bo o około 24 proc., zyskiwały walory JSW, które także znalazły się w portfelu technicznym na marzec. Wśród spółek wytypowanych na ten miesiąc jest także PGNiG. W środę akcje gazowej spółki rosły o około 15 proc. W czołówce były także walory Tauronu, który także zmieścił się wśród typów na marzec. Najsilniejszą firmą w środę z tych, które wybrali analitycy techniczni, była jednak Bogdanka (mWIG40). Akcje węglowej spółki zyskiwały po południu aż 27 proc., wybijając się powyżej szczytów z października ubiegłego roku.