W minionym miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych miały utrudnione zadanie. Z początkiem lutego na warszawskiej giełdzie nieoczekiwanie rozwinęła się korekta, która zabrała całość lub przynajmniej większą część styczniowych zysków.

Ograniczone roszady

Mimo przeceny większości spółek, eksperci biorący udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych nie zdecydowali się na radykalną przebudowę składów portfeli. Najwyraźniej liczą na przeczekanie tego trudnego dla naszego rynku okresu, w dalszym ciągu widząc potencjał w wytypowanych przed miesiącem walorach. Jeśli już ktoś decydował się na roszady, to stawiał na spółki, których notowania w tym roku pozytywnie zaskakują, wychodząc z założenia, że pozytywny trend będzie kontynuowany w kolejnych okresach. Dlatego do łask kupujących powróciły walory PKP Cargo, na które w tym miesiącu postawiło dwóch brokerów. – Spodziewamy się solidnych wyników finansowych za IV kwartał 2017 r. Spółka może dalej pozytywnie zaskakiwać rynek w obszarze dynamiki pracy przewozowej – argumentują analitycy Haitong Banku.

Uwagę ekspertów zwrócił PlayWay. Akcje tego producenta gier od początku tego roku zdrożały już o prawie 40 proc., ale zdaniem analityków Noble Securities, którzy postawili na niego w marcu, jest potencjał do dalszych zwyżek. – Widzimy rosnące zainteresowanie przed premierą gry „Agony", co powinno wspierać wyniki spółki w kolejnych kwartałach – uzasadniają. W dalszym ciągu nie ustają poszukiwania niedrogich perełek, które oprócz solidnych fundamentów mają atrakcyjną wycenę, będącą nierzadko efektem trwającej właśnie korekty. Jedną z takich potencjalnych okazji inwestycyjnych może być Wielton. Najwyraźniej dostrzegli to już inwestorzy, bo notowania producenta naczep od niedawna odrabiają straty, ale wciąż są postrzegane jako atrakcyjne. – To spółka po mocnej przecenie, ale z dobrymi perspektywami na 2018 r., z szansą na wzrost przychodów (portfel zamówień większy o 42 proc., ekspansja geograficzna) oraz na stabilizację marży po wprowadzeniu podwyżek cen naczep – wskazują analitycy BM BGŻ BNP Paribas.

Szanse na obicie notowań dostrzeżono też w Bogdance. Jej akcje tylko od początku tego roku zostały przecenione o ponad 20 proc. – Skala przeceny notowań spółki jest nieadekwatna do przekazywanych informacji i aktualnego otoczenia rynkowego – oceniają eksperci Millennium DM.

Kluczowy wpływ na podejmowane decyzje brokerów ma trwający sezon publikacji raportów za IV kwartał 2017 r. Eksperci chętnie pozbywali się z portfeli spółek, które ich wyraźnie zawiodły swoimi osiągnięciami. Dlatego z zestawień wypadły Eurocash czy Stalprodukt, których słabe wyniki kwartalne okazały się sporym rozczarowaniem dla rynku, mając przy tym niemały wpływ na lutowy wynik niektórych portfeli.

Duże firmy w odstawce

Analizując propozycje zgłoszone do marcowych portfeli, widać, że eksperci swojej szansy szukają przede wszystkim wśród spółek z szerokiego rynku akcji. Jednocześnie kolejny miesiąc z rzędu unikali inwestycji w papiery dużych firm z WIG20. Ich wyceny są stosunkowo wysokie, a perspektywy poprawy wyników nie najlepsze. Zainteresowanie brokerów tym segmentem ograniczyło się jedynie do wybranych banków: Pekao i Aliora. Jednocześnie eksperci mają ograniczone zaufanie do spółek przemysłowych, które w ostatnich kwartałach głównie rozczarowywały wynikami z uwagi na szybko rosnące koszty będące efektem presji płacowej i wyższych cen surowców. W marcu zabrakło w portfelu miejsca dla takich przedstawicieli sektora, jak Alumetal, Aplisens czy Sanok RC.

Luty pod kreską

W lutym jedynie mocno ograniczona liczba spółek z GPW pozwoliła zarobić brokerom. W efekcie aż pięciu z nich zakończyło miesiąc pod kreską. Uśredniony lutowy wynik sześciu portfeli fundamentalnych był pod kreską i wyniósł -3,3 proc. To wprawdzie rezultat lepszy od szerokiego rynku (WIG w tym czasie stracił 6,6 proc.), ale słabszy w porównaniu z wynikiem wypracowanym przez analityków technicznych. Stworzony przez nich portfel (podsumowaliśmy go w czwartkowym wydaniu „Parkietu") stracił w ubiegłym miesiącu 2,3 proc.

Pogorszenie rynkowej koniunktury w minionym miesiącu sprawiło, że zaledwie jeden z brokerów wypracował dodatnią stopę zwrotu. Zyskowny okazał się portfel DM BDM, który zamknął miesiąc nieco ponad 3-proc. zyskiem. Najmniejszą stratę, która pozwoliła na zajęcie miejsc w czołowej trójce, wypracowali eksperci BM BGŻ BNP Paribas i Haitong Banku.

[email protected]

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Master Pharm

Papiery producenta suplementów diety były najlepszą inwestycją wśród firm, które znalazły się w składzie portfeli w lutym. W ciągu minionego miesiąca można było na nich zarobić ponad 22 proc. Wzmożony popyt na akcje miał w dużej mierze związek z opublikowaniem wstępnych wyników finansowych za 2017 r. W tym okresie spółka zarobiła na czysto 8,9 mln zł, o ponad 20 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrost przychodów grupy był jeszcze bardziej przekonujący i wyniósł ponad 32 proc. rok do roku.

Eurocash

Najsłabszą pozycją w składzie lutowych portfeli okazały się papiery Eurocashu. W minionym miesiącu notowania dystrybucyjnej spółki nieoczekiwanie zjechały w dół aż o 22 proc. O fatalnym wyniku zdecydowała ostatnia lutowa sesja, w trakcie której kurs zaliczył prawie 11-proc. tąpnięcie w odpowiedzi na rozczarowujące wyniki finansowe. Eurocash raportował zaledwie 9,8 mln zł kwartalnego zysku netto, podczas gdy analitycy liczyli na ponad 56 mln zł czystego zarobku.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu.

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, z uwzględnieniem wcześniejszych wyników. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Stalprodukt, Trakcja | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- GPW | Prawdopodobnie najtańszy operator giełdowy w UE, wysoka rentowność dywidendy, czekamy na nową strategię dla rynku kapitałowego.

BM BGŻ BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Alumetal | Realizacja zlecenia stop loss (50 zł).

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Wielton (10 zł)* | Spółka po mocnej przecenie, ale z dobrymi perspektywami na 2018 r., z perspektywą wzrostu przychodów (portfel zamówień większy o 42 proc., ekspansja geograficzna) oraz szansą na stabilizację marży po wprowadzeniu podwyżek cen naczep.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Bytom, Inter Cars, Stalprodukt | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

- Eurocash | Realizacja zlecenia stop loss (25 zł).

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- PKP Cargo | Spodziewamy się solidnych wyników finansowych za IV kwartał 2017 r. Spółka może dalej pozytywnie zaskakiwać rynek w obszarze dynamiki pracy przewozowej w kolejnych miesiącach.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- PCM, Sanok RC | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- AAT Holding | Akcjonariusze nie akceptują dotychczasowych warunków wezwania, możliwe podniesienie ceny.

- Bogdanka | Skala przeceny notowań spółki nieadekwatna do przekazywanych informacji i aktualnego otoczenia rynkowego.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Aplisens, Eurocash, PEM | Ustępują miejsca w portfelu innym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- PKP Cargo | Dobra koniunktura na rynku, wysokie dynamiki wzrostu wolumenów, szansa na wzrost cen frachtu, w krótkim terminie koszty pod kontrolą.

- PlayWay | Widzimy rosnące zainteresowanie przed premierą gry „Agony", co powinno wspierać wyniki spółki w kolejnych kwartałach.

DM Raiffeisen

Skład portfela ma marzec pozostaje bez zmian.

*poziomy cenowe ustawionych zleceń stop loss