W minionym miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych miały utrudnione zadanie. Z początkiem lutego na warszawskiej giełdzie nieoczekiwanie rozwinęła się korekta, która zabrała całość lub przynajmniej większą część styczniowych zysków.
Ograniczone roszady
Mimo przeceny większości spółek, eksperci biorący udział w rywalizacji portfeli fundamentalnych nie zdecydowali się na radykalną przebudowę składów portfeli. Najwyraźniej liczą na przeczekanie tego trudnego dla naszego rynku okresu, w dalszym ciągu widząc potencjał w wytypowanych przed miesiącem walorach. Jeśli już ktoś decydował się na roszady, to stawiał na spółki, których notowania w tym roku pozytywnie zaskakują, wychodząc z założenia, że pozytywny trend będzie kontynuowany w kolejnych okresach. Dlatego do łask kupujących powróciły walory PKP Cargo, na które w tym miesiącu postawiło dwóch brokerów. – Spodziewamy się solidnych wyników finansowych za IV kwartał 2017 r. Spółka może dalej pozytywnie zaskakiwać rynek w obszarze dynamiki pracy przewozowej – argumentują analitycy Haitong Banku.
Uwagę ekspertów zwrócił PlayWay. Akcje tego producenta gier od początku tego roku zdrożały już o prawie 40 proc., ale zdaniem analityków Noble Securities, którzy postawili na niego w marcu, jest potencjał do dalszych zwyżek. – Widzimy rosnące zainteresowanie przed premierą gry „Agony", co powinno wspierać wyniki spółki w kolejnych kwartałach – uzasadniają. W dalszym ciągu nie ustają poszukiwania niedrogich perełek, które oprócz solidnych fundamentów mają atrakcyjną wycenę, będącą nierzadko efektem trwającej właśnie korekty. Jedną z takich potencjalnych okazji inwestycyjnych może być Wielton. Najwyraźniej dostrzegli to już inwestorzy, bo notowania producenta naczep od niedawna odrabiają straty, ale wciąż są postrzegane jako atrakcyjne. – To spółka po mocnej przecenie, ale z dobrymi perspektywami na 2018 r., z szansą na wzrost przychodów (portfel zamówień większy o 42 proc., ekspansja geograficzna) oraz na stabilizację marży po wprowadzeniu podwyżek cen naczep – wskazują analitycy BM BGŻ BNP Paribas.
Szanse na obicie notowań dostrzeżono też w Bogdance. Jej akcje tylko od początku tego roku zostały przecenione o ponad 20 proc. – Skala przeceny notowań spółki jest nieadekwatna do przekazywanych informacji i aktualnego otoczenia rynkowego – oceniają eksperci Millennium DM.
Kluczowy wpływ na podejmowane decyzje brokerów ma trwający sezon publikacji raportów za IV kwartał 2017 r. Eksperci chętnie pozbywali się z portfeli spółek, które ich wyraźnie zawiodły swoimi osiągnięciami. Dlatego z zestawień wypadły Eurocash czy Stalprodukt, których słabe wyniki kwartalne okazały się sporym rozczarowaniem dla rynku, mając przy tym niemały wpływ na lutowy wynik niektórych portfeli.