Eksperci od fundamentów typują. W co warto inwestować w maju

Większość pomysłów inwestycyjnych na kwiecień okazała się trafiona. Czy majowe propozycje ekspertów pozwolą podtrzymać dobrą passę?

Aktualizacja: 09.05.2018 13:15 Publikacja: 09.05.2018 13:03

Eksperci od fundamentów typują. W co warto inwestować w maju

Foto: Fotolia

Foto: GG Parkiet

W kwietniu koniunktura na warszawskim parkiecie okazała się łaskawa dla posiadaczy akcji. Po dwóch spadkowych miesiącach inwestorzy doczekali się odbicia na szerokim rynku akcji, co znalazło odzwierciedlenie w pozytywnych wynikach portfeli fundamentalnych tworzonych przez ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji.

 

Typy do majowych portfeli

Kwietniowe odbicie zachęciło typujących do realizacji zysków. Tym bardziej że dwucyfrowe stopy zwrotu nie należały w tym okresie do rzadkości. Pod tym względem pozytywnie wyróżniły się papiery 11 bit studios, Medicalgorithmics, LiveChat czy Bogdanki. W rezultacie w portfelach przygotowanych na maj zabrakło miejsca dla spółek, które pozwoliły w ostatnim czasie solidnie zarobić. Jednocześnie pojawiło się sporo nowych propozycji na kolejny miesiąc.

Analizując propozycje zgłoszone do majowych portfeli, można zauważyć, że typujący w dalszym ciągu swojej szansy szukają przede wszystkim wśród wyselekcjonowanych małych i średnich spółek. W ocenie ekspertów w tym gronie nie brakuje firm o solidnych fundamentach, które mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji, której potwierdzeniem mogą być atrakcyjne poziomy wskaźników wyceny, nierzadko będące efektem tegorocznej korekty. Jedną z takich okazji może być PlayWay, na którego w tym miesiącu postawiło dwóch brokerów.

– Wykorzystujemy ostatnią korektę do zajęcia pozycji przed planowanym rynkowym debiutem gry Agony w II połowie maja – uzasadniają swój wybór eksperci BM BGŻ BNP Paribas.

Szanse na odbicie notowań eksperci dostrzegli też w przypadku papierów Stalproduktu, które mają za sobą solidną korektę.

– Liczymy na wzrost EBITDA w całym 2018 r. Za spółką przemawiają też bezpieczny bilans i niska wycena – przekonują analitycy DM BDM.

W ocenie ekspertów warto się przyjrzeć przecenionym spółkom, które mają solidne fundamenty i dodatkowo sprzyja im otoczenie rynkowe. Wymagania te spełnia Rainbow Tours.

– Spółka od szczytu straciła 20 proc., co jest nieuzasadnione, biorąc pod uwagę wysoki popyt na wycieczki i sprzyjające kursy walut – wskazują analitycy BM BGŻ BNP Paribas.

Na celowniku brokerów znalazł się też niedoceniany przez inwestorów w tym roku LC Corp. Zdaniem Haitong Banku wkrótce może się to zmienić, bo spółka ma kilka mocnych atutów.

– Oczekujemy solidnych wyników finansowych w I kwartale, a obecne poziomy cen uznajemy za atrakcyjne – oceniają eksperci.

Biorąc pod uwagę konkretne branże, uwagę zwraca utrzymujące się zainteresowanie spółkami przemysłowymi, za którymi przemawiają atrakcyjne wyceny oraz rosnący popyt w kraju i za granicą, co daje perspektywę poprawy przychodów. W tym segmencie warto jednak postawić na selekcję, bo firmy różnie sobie radzą z presją kosztów będącą efektem droższych surowców i rosnących kosztów pracowniczych. Swoich zwolenników w dalszym ciągu mają również podmioty z ekspozycją na rosnącą konsumpcję oraz producenci gier wideo, gdzie inwestorzy duże nadzieje pokładają w premierach nowych gier.

 

Wyniki finansowe i dywidendy pod lupą

Kluczowym argumentem za wyborem spółek były tradycyjnie pozytywne oczekiwania odnośnie do poprawy wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy w trakcie sezonu publikacji wyników finansowych za I kwartał (większość spółek dopiero je przedstawi), uwagę ekspertów zwróciły te podmioty, które w ich ocenie będą się miały czym pochwalić. Argument ten przesądził o wyborze m.in. British Automotive Holding, LC Corp, Sonelu czy Wieltonu. Nasi typujący wychodzą z założenia, że solidne wyniki, poparte perspektywą ich dalszej poprawy w kolejnych okresach, powinny mieć pozytywny wpływ na wyceny firm.

Uwagę typujących zwróciły też dywidendy. W ostatnim czasie wiele spółek przedstawiło swoje plany co do wypracowanych zysków, z których część ma trafić do akcjonariuszy. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźnik stopy dywidendy, zapowiadają się one bardzo atrakcyjnie, co może stanowić mocny argument dla inwestorów.

 

Zyskowny kwiecień

W kwietniu uczestnicy rywalizacji portfeli fundamentalnych po raz kolejny pokazali się z dobrej strony, zostawiając w tyle szeroki rynek. Uśredniony wynik z wszystkich portfeli fundamentalnych w zakończonym miesiącu wyniósł 4,9 proc. na plusie, podczas gdy indeks WIG zyskał 2,7 proc. Kwietniowy wynik okazał się również lepszy od portfela technicznego, którego osiągnięcia podsumowaliśmy we wtorkowym wydaniu „Parkietu". Eksperci od analizy wykresów zarobili tylko 2,1 proc.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z Haitong Banku. Kwiecień zamknęli rewelacyjnym wynikiem, wypracowując ponad 18-proc. stopę zwrotu. Wyraźnie w tyle zostawili ekspertów Noble Securities i Raiffeisena, którzy w ciągu miesiąca zwiększyli stan posiadania odpowiednio o 5,3 i 3,9 proc. Pozostali uczestnicy rywalizacji musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, przy czym jeden z brokerów zanotował minimalną stratę.

Po czterech miesiącach tegorocznej rywalizacji na prowadzeniu utrzymali się analitycy DM BDM. Ich portfel jest o 14 proc. grubszy niż na początku roku. Dzięki rewelacyjnemu wynikowi w kwietniu do lidera mocno zbliżył się zespół Haitong Banku, który może się pochwalić stopą zwrotu na poziomie 13,9 proc. Na trzecią pozycję awansowali analitycy Noble Securities. Ich tegoroczny zarobek wzrósł o ponad 1,2 proc. Pozostała trójka uczestników rywalizacji miała mniej szczęścia i ich obecny stan posiadania jest mniejszy niż na początku stycznia.

Łącznie od początku 2018 r. wszystkie fundamentalne portfele mogą się pochwalić dodatnią uśrednioną stopą zwrotu na poziomie 2,4 proc., co jest wynikiem wyraźnie lepszym od indeksu WIG, który w tym samym czasie stracił na wartości 6,4 proc.

 

 

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- MasterPharm, Mex | Zmiana struktury portfela.

- Getin Noble Bank, Work Service | Realizacja zleceń stop loss.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Cognor | Korzysta z wysokich cenników na swoje wyroby, czekamy na dokończenie projektu refinansowania obligacji.

- Instal Kraków | Mocne wyniki za I kwartał. Atutem spółki są atrakcyjna ścieżka wynikowa na kolejne kwartały oraz niska wycena rynkowa.

- Stalprodukt | Liczymy na wzrost EBITDA w całym 2018 roku. Za spółką przemawiają też bezpieczny bilans i niska wycena.

- Work Service | Wraca do portfela.

BM BGŻ BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Agora, Pekao, Stalexport, Torpol | Stawiamy na inne spółki.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Asbis | Prognoza wzrostu zysków w 2018 r. o 1/3, 65-proc. dynamika przychodów w I kw. br., stopa dywidendy=6 proc. oraz C/Z=4,5x nie uzasadniają ostatnich spadków notowań.

- BAH | Liczymy na mocniejszą poprawę wyników w I kw. br., zwracamy uwagę na atrakcyjną stopę dywidendy rzędu 9 proc.

- PlayWay | Wykorzystujemy ostatnią korektę do zajęcia pozycji przed planowanym debiutem gry Agony w II poł. maja.

- Rainbow Tours | Spółka od szczytu straciła 20 proc., co jest nieuzasadnione, biorąc pod uwagę wysoki popyt na wycieczki i sprzyjające kursy walut.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- GTC, LiveChat, Medicalgoritmics, PCC Rokita, R22 | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- LC Corp | Oczekujemy solidnych wyników finansowych w I kwartale br., obecne poziomy cenowe uznajemy za atrakcyjne.

- Orange | Defensywny typ w portfelu, który może zachowywać się lepiej niż rynek przy słabym sentymencie.

- Play | Defensywny typ w portfelu. Spodziewamy się zdecydowanej poprawy cash flow za I kw. br., co może uwiarygodnić przyszłoroczną dywidendę i wesprzeć kurs.

- PlayWay | Liczymy na udany debiut Agony. Premiery pozostałych dziewięciu tytułów gier planowane na najbliższe pół roku powinny wspierać kurs.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Bogdanka, Pozbud | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Lentex | Zarząd proponuje atrakcyjną dywidendę (0,55 zł na akcję), dodatkowo WZA ma zdecydować o skupie akcji.

- Wielton | Możliwa poprawa wyników po przejęciu spółki w Niemczech, korzystne jest także osłabienie złotego.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Apator, Bogdanka | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Polenergia | Spółce sprzyja korzystna sytuacja rynkowa.

- Sonel | Oczekujemy dobrych wyników finansowych za I kwartał (niska ubiegłoroczna baza).

DM Raiffeisen

Wynik portfela w kwietniu: 3,9 proc.

Skład portfela na maj pozostaje bez zmian.

 

11 bit studios

Papiery producenta gier okazały się najlepszą inwestycją wśród spółek, które znalazły się w składzie portfeli na kwiecień. W ciągu miesiąca można było na nich zarobić ponad 66 proc. Wzmożony popyt na akcje 11 bit studios to efekt długo wyczekiwanej premiery „Frostpunka" w II połowie kwietnia. W ciągu kilku pierwszych dni klienci kupili ponad 250 tysięcy sztuk gry, a przychody z jej sprzedaży z nawiązką pokryły już wszystkie wydatki poniesione na produkcję i marketing.

Idea Bank

Najsłabszą pozycją w składzie kwietniowych portfeli były akcje Idea Banku. W minionym miesiącu jego notowania nieoczekiwanie zjechały w dół aż o ponad 23 proc. Spadki były w dużej mierze efektem zamieszania związanego z ujawnionymi parę tygodni temu problemami finansowymi windykacyjnej firmy GetBack, którą Idea Bank sprzedał dwa lata temu. Na rynku pojawiały się obawy o dalsze powiązania obu instytucji, które ostatecznie zostały rozwiane przez bank stosownym komunikatem.

 

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, z uwzględnieniem wcześniejszych wyników. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy.

Portfel fundamentalny
Typujący łaskawym okiem spojrzeli na przecenione spółki
Portfel fundamentalny
W II półroczu tempo zwyżek krajowych indeksów wyhamuje
Portfel fundamentalny
Portfel fundamentalny na czerwiec: Rośnie znaczenie średnich i małych spółek w portfelach
Portfel fundamentalny
W obecnym otoczeniu warto stawiać na mniejsze spółki
Portfel fundamentalny
Defensywne sektory zaczynają wracać do łask inwestorów
Portfel fundamentalny
Portfel fundamentalny: Spółki z szerokiego rynku wybroniły portfele z kwietniowej opresji