W przypadku WIG20 na uwagę zasługuje jeszcze poziom 2161. Jest to nie tylko tegoroczne denko. Na tej wysokości znajduje się podstawa klina, która rozciąga się do 2200. Poziom ten został we czwartek przetestowany. Wynik jak na razie wskazuje na zwycięstwo byków. Pojawiła się pułapka bessy. WIG20 wyrysował na tygodniach formację doji. A wskaźniki impetu sugerują, że niedźwiedzie już wytraciły swój impet.
Gdzie byki mogą szukać wyzwania dla siebie? Jednym z nich jest test strefy 2375. Na tej wysokości obecnie przebiega średnia dwustusesyjna. Kilka oczek niżej zaczyna się luka bessy, a kilka punktów wyżej jest lipcowe denko. Wygląda na to, że 100 punktów leży na stole, o które mogą zacząć walczyć akcyjne byki. Jak pokazuje historia z ostatnich kwartałów, indeks lubi wracać z południa do ww. ruchomej granicy. Kilka dni temu WIG20 oddalił się na ponad 150 oczek od dwusetki. Jeżeli nawet jest to pierwsza faza bessy, to zazwyczaj niedźwiedzie po takim ciosie wycofują się na północ. Dodatkowo RSI wysyła optymistyczne sygnały a temat klina może być już nieaktualny. Podstawa 2161 – 2200 ściągnęła WIG20 i tym samym magnetyczna funkcja trójkąta przestaje oddziaływać na rynek.
Miejsce na obniżki stóp w Polsce na początku 2025 r.?
Kamil Cisowski, DI Xelion
Ubiegły tydzień z pewnością zasługuje na miano interesującego, ale jego końcówka przebiegła bardzo spokojnie. Indeksy europejskie otworzyły się na lekkich plusach, które powiększały przez pierwsze dwie godziny handlu, a chociaż później na większość sesji przewagę miała podaż, pozytywna końcówka sprawiła, że na wszystkich głównych rynkach zobaczyliśmy przynajmniej niewielkie wzrosty – ich skala wahała się od 0,13% (FTSE MiB) do 0,76% (IBEX).
WIG20 spadł o 0,25%, mWIG40 wzrósł o 0,01%, a sWIG80 o 0,35%. W Warszawie wciąż nie widać więc przełomu, choć zachowanie na tle otoczenia zewnętrznego nie wygląda już tak słabo, jak w minionych tygodniach. Piątek był rozczarowujący przede wszystkim o tyle, że o 1,39% rosły banki, niestety niemal wyłącznie one. Dużym balastem dla GPW były LPP (-2,75%) i Dino (-3,03%) w ramach WIG20, a CCC (-6,43%) w drugim szeregu.
S&P500 wzrosło w piątek o 0,47%, a NASDAQ o 0,51%. O kolejne 5,49% drożało Eli Lilly, o 1,60%, o 1,37% Apple, o 1,01% Alphabet. Normalizację po eksplozji zmienności kontynuuje VIX. Rentowności 2-letnich obligacji skarbowych kończyły dzień w okolicy czwartkowych szczytów, na poziomie 4,07%. Korygowane są oczekiwania dotyczące nadprogramowych obniżek stóp procentowych, na które miałoby się decydować FOMC. Nasz scenariusz bazowy, czyli obniżka o 25 pb na każdym z pozostałych w tym roku posiedzeń, zaczyna zyskiwać na popularności. Wyceny prawdopodobieństwa ruchu o 50 pb we wrześniu spadły poniżej 50%, po wypowiedziach członków Komitetu raczej nie zakładasię już, że taki ruch miałby mieć miejsce w listopadzie, tuż po wyborach. Największe prawdopodobieństwo jest obecnie przypisane luzowaniu o skali 100 pb do grudnia, ale to też może ulec zmianie już w tym tygodniu, o ile dane inflacyjne pozytywnie nie zaskoczą.