Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.09.2024 09:58 Publikacja: 30.08.2024 06:00
Foto: Adobestock
Dobrze już było. W połowie minionego roku pisałem, że warunki oferowane przez emitentów prawdopodobnie nie będą już lepsze, jesienią pisaliśmy w „Parkiecie”, że jest jeszcze za wcześnie na spadek marż, choćby z uwagi na mocną wówczas ofertę obligacji oszczędnościowych – trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu gwarantowały 6,85 proc. Obecnie to 5,95 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W ocenie analityków rezultatów osiągniętych w II kwartale nie uda się powtórzyć w dwóch kolejnych kwartałach. Nie pozwala na to przede wszystkim pogarszająca się sytuacja na rynku miedzi. Inwestorzy czekają na aktualizację strategii.
Od jesieni 2022 r. WIG wzrósł o ponad 70 proc., a WIG-leki o połowę mniej. Teraz próbuje nadrabiać straty, a paliwem są pozytywne informacje płynące ze spółek. Wsparciem wycen w tej branży będą obniżki stóp procentowych.
Kilkunastoprocentowe zwyżki zysków spółek w USA połączone z obniżką stóp procentowych i brakiem recesji to nie jest środowisko do spadków na giełdach, dlatego na światowe rynki akcji w następnym roku patrzymy z umiarkowanym optymizmem – mówi Tomasz Matras, dyrektor biura rynku akcji TFI PZU.
Duże koszty wydobycia, spore wydatki inwestycyjne, mniejszy popyt na węgiel koksujący i coraz niższa jego cena. JSW ma przed sobą masę problemów. Póki co maskuje je pieniędzmi z funduszu na „czarną godzinę”. Jednak bez ostrych cięć w wydatkach się nie obejdzie.
Największa przewaga samochodu elektrycznego nad spalinowym wynika z zerowej emisji CO2 podczas jazdy oraz zdecydowanie większej sprawności napędu.
Ceny ropy z ostatnich dni wyraźnie nie satysfakcjonują Arabii Saudyjskiej i większości członków kartelu naftowego. Zbilansowanie ich budżetów wymaga bowiem dużo wyższych poziomów cenowych. Osłabienie popytu nie wróży im dobrze.
W ośmiu z dziesięciu ostatnich lat wrzesień przyniósł spadek WIG-u, choć z drugiej strony była to też z reguły okazja do zakupów akcji. Tym razem, tak jak w 2007 roku, wrzesień będzie wyjątkowy dodatkowo pod jednym względem – przyniesie zapewne początek obniżek stóp procentowych w USA.
Popyt na rynku obligacji korporacyjnych cały czas przewyższa podaż, co widać po skali redukcji marż. Inwestorzy coraz częściej wyrażają obawy, że rentowności obligacji wkrótce staną się mało atrakcyjne.
Bank Millennium zakończył subskrypcję 5-letnich zielonych obligacji nieuprzywilejowanych senioralnych o łącznej wartości nominalnej 500 mln euro - podał bank w komunikacie. To pierwsza emisja zielonych obligacji banku.
W środę rentowności krajowych obligacji skarbowych nie zmieniły się istotnie. Po południu papiery 2-letnie oferowały 4,66 proc., 5-letnie 5,00 proc., a dziesięcioletnia seria DS1034 5,30 proc.
Noty recenzentów dla drugiej części „Frostpunka” są bardzo dobre. Dlaczego zatem inwestorzy wyprzedają dziś akcje studia? Nerwowość to składowa kilku czynników i jest naturalna przed zbliżającą się ważną premierą - komentuje Krzysztof Tkocz, ekspert DM BDM.
Na mocy unijnego rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw KE wyraziła zgodę na transakcję. To była formalność. Finalizacja przejęcia w praktyce zależy od tego czy powiedzie się wezwanie. Zapisy trwają.
Zdecydowanie więcej inwestorów instytucjonalnych biorących udział w sondażu Bloomberga będzie chciało zwiększać zaangażowanie na rynku akcji, jeśli wygra kandydat republikanów, niż wówczas, gdy dojdzie do zwycięstwa kandydatki demokratów.
Do 23 września trwają zapisy do sprzedaży akcji. Wojciech Rybka, wiodący akcjonariusz, przekonuje, że delisting jest dobrą opcją. Bessa na rynku stalowym trwa , nie widać symptomów poprawy – mówi.
– Nie jesteśmy pesymistami, by wieszczyć krach i bańkę wokół spółek technologicznych, ale też daleko nam do optymistów patrzących na wyceny np. Nvidii przez różowe okulary – przyznaje Andrzej Nowak, zarządzający Uniqi TFI. Jak wskazuje, wyceny w USA są powyżej długoterminowych średnich, z kolei polskich – wyraźnie poniżej. –
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street.
W sierpniu średnia wartość kredytu mieszkaniowego ustanowiła kolejny rekord, ścigając ceny lokali. Rośnie też jednak zdolność kredytowa.
Indeks WIG20 zaczął dzień od spadków. Sytuacja nie jest jednak tak zła, jak mogłoby się wydawać.
Przewodniczący Fed Jerome Powell doprowadził do wysokiej obniżki stóp procentowych, której celem było utrzymanie siły amerykańskiej gospodarki w obliczu narastających zagrożeń dla rynku pracy, co oznaczało koniec ich skupienia się na stłumieniu inflacji.
Cała narracja o obniżce stóp o 25 pb. poszła w gwizdek. Stopy w USA spadły o 50 pb., a inwestorzy w USA zareagowali wyprzedażą akcji.
Akcje amerykańskich spółek będą drożały do końca tego roku, gdyż agresywne cięcie stóp procentowych przez Fed zwiększa szanse na miękkie lądowanie gospodarki.
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb.
Regionalnie powódź ma bardzo duże znaczenie, ale w ujęciu makro jej wpływ na polską gospodarkę nie powinien być znaczący – oceniają ekonomiści.
Zarząd przyjął strategię na lata 2024–2029. Zakłada ona premiery dwóch zapowiedzianych już gier, mocniejsze postawienie na sztuczną inteligencję, samodzielne wydawanie tytułów oraz przeprowadzkę z NewConnect na rynek główny.
Prowadząca salony dla T-Mobile, Playa i Apple giełdowa firma po kilku kwartałach słabszych wyników znowu pokazała wzrosty. Czy można mówić o trendzie?
Marazm, który utrzymuje się na polskim rynku w ostatnich tygodniach, nie koresponduje z tym, co dzieje się za naszą zachodnią granicą i tym bardziej za oceanem. Sytuacja może się wkrótce rozjaśnić.
Operatorzy telekomunikacyjni przywracają zasięg usług na zalanych terenach i szykują się na kolejne odsłony żywiołowej klęski.
Rezerwa Federalna w końcu obniżyła stopy procentowe. Inwestorzy czekali na to od wielu miesięcy i jeżeli nie jest to najważniejsze wydarzenie inwestycyjne tego roku, to z pewnością zmieści się na podium takich wydarzeń.
Popyt na rynku obligacji korporacyjnych cały czas przewyższa podaż, co widać po skali redukcji marż. Inwestorzy coraz częściej wyrażają obawy, że rentowności obligacji wkrótce staną się mało atrakcyjne.
Dystrybutor części samochodowych chce mocniej zaistnieć na rynkach Europy Zachodniej.
Gazowy projekt Enei może być realizowany. Odwołanie potencjalnego wykonawcy odrzucono.
ZPC Otmuchów już przywróciły produkcję słodyczy w fabrykach, ale sytuacja w regionie jest niepewna. Pod Wrocławiem wiele firm zainwestowało na terenach wałbrzyskiej oraz legnickiej specjalnej strefy ekonomicznej, na terenach, które przez powódź mogą ucierpieć.
Inflacja HICP wyniosła w Polsce w sierpniu 4 proc. rok do roku – podał w środę Eurostat. Po ponad roku powróciliśmy na unijne podium krajów z najwyższą dynamiką cen. Jest wielce prawdopodobne, że zagościliśmy tam na dłużej.
Ma nastąpić przede wszystkim dzięki zmianom zachodzącym w otoczeniu spółki. Chodzi m.in. o relacje cenowe w kontraktach na dostawy diesla dziś i w przyszłości, spadki marż rafineryjnych, cen paliw i ropy oraz kosztów finansowych.
Rosnąca komplikacja otoczenia biznesowo-regulacyjnego przekłada się na rosnące ryzyko konfliktów między interesariuszami spółek giełdowych. Coraz więcej potencjalnych punktów zapalnych na styku organów oraz w ramach tych organów powodować może spore zamieszanie, dlatego powinniśmy się do tego zawczasu przygotować.
Osoby dotknięte powodzią nie muszą więc korzystać z form płatnego wsparcia kancelarii odszkodowawczych czy firm windykacyjnych.
Grupa ma duże szanse na wygranie przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni. Niezależnie od tego kontynuuje inwestycje zmierzające do zwiększenia jej zdolności przeładunkowych, magazynowych i przewozowych.
Elektroinstalacyjna grupa obserwuje wyraźną poprawę w inwestycjach, które przyspieszają po okresie powyborczego zastoju.
Raport naukowców z Aston University wskazuje, że brytyjski handel z Unią Europejską jest dużo niższy niż w scenariuszu, w którym kraj zostałby w UE.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas