Z punktu widzenia biomedycznego istnieje wiele klasyfikacji zmęczenia – ze względu na jego formy i rodzaje, a także przyczyny. Wśród nich rozpoznać i rozróżnić należy przede wszystkim zmęczenie ostre – po bardzo intensywnym wysiłku fizycznym lub psychicznym, umiarkowane – powstające przy pracy o średnim natężeniu trwającej przez dłuższy czas, przemęczenie – kiedy stany zmęczenia nakładają się, a wypoczynek nie likwiduje uczucia zmęczenia, pojawia się uczucie rozbicia, irytacja i bezsenność, znużenie – stan nerwowo-psychiczny spowodowany monotonią, jednostajnością i brakiem zainteresowania pracą, i wreszcie wyczerpanie, któremu towarzyszą już objawy chorobowe, np. spadek masy ciała i pogorszenie parametrów biochemicznych.
W profilaktyce powstawania zmęczenia nie bez znaczenia pozostaje codzienne menu. Przede wszystkim wdrożenie poprawnych nawyków żywieniowych, wśród których znajdują się:
¶ regularność spożywania prawidłowo skomponowanych posiłków
Odstępy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3–3,5 godziny. W ten sposób zapobiegamy napadom głodu i nadkonsumpcji.
¶ obniżająca się wartość energetyczna potraw w ciągu dnia – do końca dnia