Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
KGHM był największym ciężarem dla indeksu blue chips w ubiegłym tygodniu.
Miniony tydzień na długo zapadnie w pamięć inwestorom znad Wisły. W pięć dni indeksy WIG i WIG20 straciły dorobek ostatnich kilku tygodni, a zwiastowane nadejście hossy znów stanęło pod dużym znakiem zapytania. Walka czołowych indeksów o utrzymanie długoterminowej tendencji zwyżkowej zaczyna przypominać syzyfową pracę – jak tylko dostaniemy się na nowe maksima, od razu dochodzi do gwałtownej przeceny. Promyk nadziei widać jeszcze na wykresach mWIG40 oraz sWIG80, gdzie spadki wpisują się w zakres fali korekcyjnej. Po ostatnich wydarzeniach trudno jednak uwierzyć, że średnie i małe spółki pociągną za sobą cały szeroki rynek. Przyczyn gwałtownej przeceny z minionego tygodnia na próżno doszukiwać się w układzie kresek. Inwestorzy pozbywali się akcji głównie dlatego, że szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke zapowiedział ograniczenie programu luzowania polityki pieniężnej (QE3), jeśli dane dotyczące gospodarki i stopy bezrobocia będą zgodne z jego oczekiwaniami. Rynki boją się odcięcia kroplówki z Fedu, dlatego zareagowały spadkami. Dodatkowo w Warszawie powróciły obawy o reformę – a dokładniej ograniczenie roli – otwartych funduszy emerytalnych. W efekcie WIG20 spadł w środę o 4,8 proc. Był to największy jednosesyjny spadek tego indeksu od września 2011 r. Tydzień wskaźnik zamknął na poziomie 2233 pkt, czyli w strefie długoterminowej konsolidacji, w której poruszał się od sierpnia 2011 r. do października roku ubiegłego. Niestety, musimy pogodzić się z faktem, że jesteśmy jeszcze dość słabym rynkiem i jakiekolwiek zawirowanie na globalnej scenie uderzają w nas dość mocno . Niemcy i Francja, chociaż także odnotowały słaby tydzień, to jednak nie zaliczyły takiej przeceny jak czołowe wskaźniki GPW. Frankfurcki DAX stracił w ubiegłym tygodniu 4,2 proc., a paryski CAC40 3,9 proc. Oba indeksy kontynuują zapoczątkowaną pod koniec maja korektę długoterminowych zwyżek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.