Analityk roku na rynku kapitałowym – 2010 nominacje

Aktualizacja: 27.02.2017 01:56 Publikacja: 02.03.2011 11:46

Kamil Kliszcz, DI BRE

Kamil Kliszcz, DI BRE

Foto: PARKIET

 

 

Zdaniem zarządzających najlepszy specjalista, jeśli chodzi o spółki z sektora surowcowego (wydobycie i przerób) oraz najlepszy znawca branży energetycznej. Zauważony również (drugie miejsce) w kategorii przemysł. Wybrany przez „Parkiet” na najlepszego analityka w 2009 r. W ostatnim roku również nie zawiódł, zdobywając punkty m.in. za trafne przewidzenie wzrostu notowań Tauronu po niezbyt udanym debiucie spółki na giełdzie, jak też właściwą – już na początku ubiegłego roku – ocenę perspektyw Orlenu. Zbyt optymistycznie ocenił PGE – w 2010 r. spółka nie dała wiele zarobić inwestorom.

Kamil Kliszcz poszczycić się może zarówno największą liczbą punktów w rankingu analityków, jak i najwyższą średnią oceną (liczba punktów w stosunku do liczby kategorii, w których specjalista był oceniany). To wyjątkowe osiągnięcia, jak na analityka, który ma dopiero 28 lat i cztery lata praktyki w biurze maklerskim.

 

 

W ocenie zarządzających biorących udział w naszej ankiecie był najlepszy, jeśli chodzi o analizy spółek z sektora handlu detalicznego. Przykładowo, inwestorzy, którzy posłuchali jego rekomendacji i kupili akcje Empiku Media & Fashion w styczniu, godziwie zarobili. Godziwie oznacza w tym przypadku ponad 50 proc. Chojnacki – zdaniem zarządzających – był także autorem najlepszej strategii rynkowej na 2010 r. Dobrze przewidział dynamikę zmian wskaźnika WIG20.

 

 

Bezkonkurencyjny w kategorii przemysł. Inwestorzy kierujący się jego opiniami mogli skorzystać m.in. ze znacznego wzrostu kursu akcji Synthosu. Paweł Burzyński przewidział wzrost popytu na syntetyczny kauczuk, a tym samym prosperity Synthosu. Trafnie przewidział także poprawę notowań Orlenu. Popełnił jednak falstart, rekomendując kupno Azotów Tarnów (spółka zyskała na wartości dopiero w końcówce roku). Doceniony przez zarządzających w kategoriach: energetyka oraz strategia rynkowa (w obu okazał się drugim w kolejności najlepszym ekspertem). W przypadku energetyki zaważyć mógł dobry strzał, jeżeli chodzi o wzrost notowań Enei.

Dzięki wysokim ocenom Paweł Burzyński zajął drugie miejsce pod względem średniej liczby punktów w przeliczeniu na kategorię, tylko o włos ustępując Kamilowi Kliszczowi.

 

 

Najlepsza, zdaniem zarządzających, specjalistka od spółek IT. Aktualny ranking po raz kolejny potwierdził jej kwalifikacje w tej dziedzinie. Jest jednak doceniana także za potwierdzające się rekomendacje dla spółek z sektora handlu detalicznego. Trafnie przewidziała np., że mimo słabego początku roku korzystne trendy dadzą o sobie znać jesienią. To pozwoliło zarobić inwestorom, którzy zdecydowali się kupić walory takich firm odpowiednio wcześniej i poczekać na jesienną poprawę koniunktury oraz ich notowań.

 

 

Najlepszy – zdaniem zarządzających – znawca sektora finansowego. W tej prestiżowej i ważnej kategorii wyprzedził konkurencję pracującą zarówno w polskich, jak i zagranicznych domach maklerskich. Od kilku lat Andrzej Powierża systematycznie doceniany jest przez inwestorów. Relatywnie długa ścieżka jego kariery (przed DM BH pracował w DM PKO BP czy w DI BRE) jest zdaniem zarządzających rękojmią właściwej interpretacji zdarzeń na rynku finansowym.

Ubiegły rok był dla analityków sektora dość pracowity – oprócz banków w ich sferze zainteresowań znaleźć się musiały zarówno firmy ubezpieczeniowe (debiutujące na giełdzie PZU czy TU Europa z ofertą starych i nowych akcji, za około pół miliarda złotych), jak i sama Giełda Papierów Wartościowych.

 

 

Autor najchętniej czytanych analiz dotyczących sektora budowlanego i szeroko rozumianego rynku nieruchomości, w tym działalności deweloperów. Od lat doceniany w rankingach „Parkietu”. Tym razem był oceniany jedynie w dwóch kategoriach (zarządzający przyznawali mu punkty także za dobre prognozy dla branży energetycznej). Sprawdziły się m.in. jego przewidywania, że 2010 r. dla budowlanych firm może nie być łaskawy z uwagi na rosnące ceny materiałów.

 

 

Trafne rekomendacje i prognozy, rzetelne, wysokiej jakości analizy

Jak wyłoniliśmy najlepszych analityków? 22 firmy zarządzające aktywami oceniły kandydatów. Każda wskazywała trzech najważniejszych, jej zdaniem, analityków w danym sektorze (finanse, surowce, przemysł, budownictwo i deweloperzy, handel, energetyka, telekomunikacja oraz IT i media, strategia rynkowa, analiza techniczna), przyznając najlepszemu 3 punkty, drugiemu w kolejności 2 punkty i trzeciemu 1 punkt. O ostatecznej pozycji decydowała suma uzyskanych punktów.

 

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy