Sami odbiorcy reklam, którym Związek Firm Public Relations dał prawo wyboru kampanii public relations dziesięciolecia, okrzyknęli ją „Tiger jest tylko jeden", którą agencja Partner of Promotion przeprowadziła, kiedy już po sporze Dariusza Michalczewskiego z firmą FoodCare o prawa do marki Tiger jego produkcją zajęła się firma Maspex. Kampania odbiła się szerokim echem ze?względu na precedensowy na polskim rynku?spór o markę. Internauci mogli na nią głosować?także z sympatii dla samego Dariusza „Tigera" Michalczewskiego. Znaczenie może też mieć to, że na dziś prawa do marki Tiger, której nazwa jest taka sama jak jego sportowy przydomek, ma Michalczewski. Dziesiąta edycja konkursu była rekordowa pod względem liczby zgłoszeń (88 projektów walczyło o główne nagrody w 28 kategoriach). – To, co nas cieszy, to to, że coraz więcej jest zgłoszeń nie agencyjnych, ale tych od firm. To znaczy, że one coraz lepiej rozumieją, czym jest PR i stosują te narzędzia coraz bardziej świadomie – mówi Joanna Delbar, wiceprezes Związku Firm Public Relations i szefowa agencji Telma Group Communications, jedna z tegorocznych jurorów konkursu Złote Spinacze, w którym nagradzane są najlepsze, zdaniem branży, kampanie PR.
Mocne kampanie społeczne
Taką zgłoszoną przez samego pomysłodawcę kampanią była np. nagrodzona w kategorii kampanie społeczne akcja „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!. – Nasza kampania była dosyć wyjątkowa, bo przygotowaliśmy ją sami, bez pomocy żadnej agencji. Pracowaliśmy nad nią po godzinach i za prywatne środki. W związku z tym nie mamy dostępu do narzędzi mierzenia skuteczności takich działań, jakie mają agencje lub duże korporacje, ale jesteśmy w stanie oceniać własną skuteczność i dopasowywać do niej strategię jako osoby zawodowo zaangażowane w PR i promocję kampanii społecznych – mówi Monika Banach z Grupy Twórczej Qlub Xsiążkowy. Znane osoby ze świata kultury (Kazimiera Szczuka, Jacek Dehnel, Paweł Althamer, Sylwia Chutnik) zgodziły się zapozować, czytając książki w łóżku. Powstała w ten sposób wystawa fotograficzna jeździła po kraju, a towarzyszący akcji profil facebookowy zaludnił się fanami kontrowersyjnego hasła. – Kampania ma na Facebooku już ponad 36?tys. fanów, dyskutuje o niej w Internecie wiele osób, bardzo dobrze rozprzestrzenia się wiralowo – w tym przypadku wybór mediów społecznościowych okazał się bardzo trafiony. To ten obszar, gdzie ludzie wyjątkowo chętnie dzielą się opiniami, więc zdarzały się i polemiki – mówi Monika Banach.
Dobry kreatywny pomysł dla całej akcji to jeden z najważniejszych elementów nagradzanych kampanii PR. – Ja w kampaniach szukam ciekawych rozwiązań kreatywnych, które opierają się na jeszcze niezużytych formatach. Fantastyczną kampanią była pod tym względem np. „Niska emisja – Wysokie ryzyko" opracowana przez Imago Public Relations – mówi Joanna Delbar.
Kampanię uświadamiającą ludziom, że spalanie śmieci w piecach powoduje poważne zagrożenia dla środowiska, przeprowadziła spółka Tauron Ciepło we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Rewelacyjny był pomysł, by do całej akcji włączyć kominiarzy – mówi Joanna Delbar. Kampanię nagrodzono w kategorii sektorowej: przemysł, transport, logistyka. To jedna z akcji, która odbywała się regionalnie – kierowana była do mieszkańców Aglomeracji Śląskiej i Zagłębia. Wśród zgłoszonych lokalnych akcji PR było w tym roku ok. połowy, ale ich liczba ciągle rośnie. Taką akcją była też kampania „Każdy pluszak to historia" zorganizowana dla IKEA w Łodzi przez Telma Group Communications, a nagrodzona w jednej z głównych kategorii (CSR). – IKEA od kilku lat prowadzi akcję polegającą na przekazywaniu 1 euro ze sprzedaży każdego pluszaka UNiCEF. Żeby ją wzmocnić, w Łodzi przed świętami zaczęliśmy inną akcję. Każdy, kto kupił pluszaka i wrzucił go do specjalnego koszyka, przekazywał go dzieciom trafiającym do szpitala. Do tego znani łodzianie wybrali sobie jedną maskotkę, napisali o niej bajkę i nagrali ją w studiu nagraniowym – opowiada Joanna Delbar. W akcji udało się zebrać 1,6 tys. zabawek, a audiobook z bajkami został pobrany 4,5 tys. razy.
Nagroda za program edukacyjny
W dwóch specjalnych kategoriach: kreatywność i efektywność – także dostały kampanie zawierające element CSR. Nagrodę za kreatywność dostała akcja „Dulux Let's Colour", w ramach której po Polsce jeździł specjalny pociąg, zatrzymujący się w kolejnych miastach, gdzie lokalni artyści i inni chętni zamalowywali najsmutniejsze fragmenty miejskiej architektury np. muralami.