Były szef Fedu wśród noblistów

Ben Bernanke, Douglas W. Diamond i Philip H. Dybvig otrzymali nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii za 2022 r. Zostali wyróżnienie za badania na temat banków i kryzysów finansowych.

Publikacja: 10.10.2022 12:06

Ben Bernanke

Ben Bernanke

Foto: Elijah Nouvelage/Bloomberg

Tegorocznych laureatów Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, powszechnie określaną mianem ekonomicznego Nobla, Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła w najbliższy poniedziałek.

„Prace naukowe, za które Ben Bernanke, Douglas Diamond i Philip Dybvig zostali wyróżnieni, były kluczowe dla późniejszych badań, które zwiększyły nasze rozumienie banków, regulacji bankowych, kryzysów bankowych i tego, jak należy zarządzać kryzysami” – napisał Komitet Noblowski w uzasadnieniu.

Czytaj więcej

Nobel do podziału między Carda, Imbensa i Angrista

Ben Bernanke, obecnie badacz w Brookings Institution, w latach 2006-2014 był przewodniczącym Rezerwy Federalnej. W tej roli zmagał się z globalnym kryzysem finansowym z lat 2008-2009. Nagrodzony został jednak za wcześniejsze prace naukowe, które stały się podstawą zapobiegania i łagodzenia takich kryzysów. Dzięki tej wiedzy, kryzys sprzed kilkunastu lat nie przerodził się globalną recesję jak ta z lat 30. XX w.

Douglas Diamond to wykładowca z Uniwersytetu Chicagowskiego, Philip H. Dybvig jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis. Wspólnie „rozwinęli teoretyczne modele, które wyjaśniają, po co banki istnieją, dlaczego ich rola w społeczeństwie czynniki je wrażliwymi na plotki dotyczące ich nadchodzącej upadłości i jak społeczeństwo może tę wrażliwość zmniejszać”.

Gospodarka światowa
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają