Wszystkie światowe zestawienia z prognozami dla działań marketingowo-reklamowych na pierwszych miejscach wymieniają m.in. działającą w oparciu o modele efektywnościowe reklamę w sieci. - Reklamodawcy zwiększają budżet reklamowy w tym segmencie kosztem przede wszystkim prasy, ale i telewizji. Liczą się z każdą złotówką, więc nowe technologie precyzyjnego targetowania reklamy, takie jak RTB (real-time-bidding, „giełda" reklamowa prowadzona w czasie rzeczywistym – red.), będą w dalszym ciągu zyskiwać na znaczeniu i przyczyniać się do wzrostu wartości rynku reklamy online – mówi Maciej Kita, dyrektor ds. sprzedaży w domu mediowym OMD. – Widać również wyraźny wzrost wydatków na SEM/SEO reklamy działające w oparciu o mechanizmy wyszukiwarek internetowych – red.) oraz mobile. W obliczu kryzysu będą się rozwijały narzędzia umożliwiające zwrot z inwestycji w media (ekonometria), które dla wielu marketerów już dziś są podstawą akceptacji rekomendacji działań mediowych – dodaje. RTB jako jedną z popularniejszych form reklamowych wymienia też Paweł Suchocki, dyrektor zarządzający agencji reklamowej Buzz Media. – Marketerzy będą płacili za konkretne efekty. Coraz większe środki będą przeznaczane na działania skierowane do indywidualnego konsumenta. Marketerzy w większym stopniu będą dążyli do wytworzenia z nim interakcji. Zaangażowanie konsumenta w świat marki będzie miało przełożenie na zjawisko rekomendacji. Królować w dalszym ciągu będą media społecznościowe, a kampanie oparte na marketingu rekomendacji staną się popularniejsze. Ten rok zaowocuje jeszcze większymi nakładami na działania w mobile – prognozuje.
Najnowsze prognozy eMarketera przewidują, że globalnie wydatki na reklamę mobilną w ciągu trzech lat prawie się potroją. W tym roku sięgną 13,58 mld USD, a w 2016 r. będą już wynosiły 36,87 mld USD. W naszej części Europy w tym roku wydatki na reklamę mobilną mają według eMarketera wzrosnąć o 80,3 proc.
Zgodnie z trendami światowymi rosnąć będzie także reklama wideo w sieci. – Stajemy się społeczeństwem obrazkowym, które ponad słowo pisane przedkłada kontent wizualny. W tym trendzie znajdzie się wzrost zainteresowania serwisami typu Pinterest czy aplikacjami takimi jak Instagram ze strony użytkowników z jednej strony i wykorzystanie ich w działaniach reklamowych przez marketerów z drugiej – mówi Agnieszka Lizoń, szefowa działu cyfrowego rozwoju w domu mediowym PanMedia Western.
Telewizja hybrydowa pod lupą
Najsilniejsze reklamowo medium w Polsce – telewizja – także może w tym roku się wzbogacić o ciekawe nowinki, a to za sprawą startującej powoli usługi telewizji hybrydowej (dodatkowe treści możliwe do śledzenia w trakcie oglądania programu po aktywowaniu czerwonej kropki na ekranie). Uruchomiły ją na razie tylko kanały TVP (te nadawane w ramach naziemnej telewizji cyfrowej) i muzyczna stacja Eska TV. – Nie wiadomo na razie, który trend wygra wśród Polaków – czy skłonią się raczej ku wieloekranowej konsumpcji treści, czyli będą równolegle korzystać z telewizji, smartfonów i tabletów, czy też dzięki hybrydowej telewizji przychylą się do modelu jednoekranowego, gdzie na ekranie telewizora będą mieć dostęp do dodatkowych treści – mówi Beata Golubińska, wiceprezes domu mediowego Starcom.
Starcom przygotowywał już kampanię dedykowaną hybrydowej telewizji w Polsce dla Coca-Coli. – Na pewno opracowywanie takich kampanii będzie miało większy sens, gdy liczba osób korzystających z hybrydowej telewizji przekroczy masę krytyczną. Obecnie stworzenie aplikacji na potrzeby kampanii ciąży jeszcze mocno na budżecie reklamowym – mówi Beata Golubińska.