To wszystko prawda, ale spółce mocno sprzyjało też w ostatnich latach otoczenie rynkowe. Ceny energii elektrycznej stabilnie rosły, co przy umiejętnym zarządzaniu portfelem jej zakupów pozwalało wypracowywać solidne marże. Trzeba bowiem pamiętać, że Energa jest głównie spółką sieciową i sprzedawcą energii. Nie ma dużych mocy wytwórczych opartych na blokach węglowych, co menedżerów innych firm energetycznych w kraju mogłoby przyprawić o solidny ból głowy. Energa w ostatnich latach skorzystała również mocno na rozwiązaniach regulacyjnych dotyczących branży. Chodzi po pierwsze o dający dotychczas duże profity system wsparcia energetyki odnawialnej oraz taryfy za usługi dystrybucyjne, które ustala Urząd Regulacji Energetyki.
Bez zbędnych dyskusji
Rozmawiając z prezesem Bielińskim można odnieść wrażenie, że nie przepada za wszechobecnymi w branży energetycznej krytycznymi debatami na temat otoczenia, w którym przyszło działać spółkom. Przykład? Kilka tygodni temu rozmawialiśmy z nim m.in. o zapowiadanych zmianach w przepisach o odnawialnych źródłach energii. Bardzo często można usłyszeć, że działania rządu w tej sprawie mogą storpedować wiele inwestycji lub doprowadzić do strat.
Mirosław Bieliński lubi jednak sprawy postawić nieco inaczej. – Moje zadanie to przygotowanie grupy Energa na różne scenariusze wynikające z przyszłej ustawy o OZE. To ciekawa robota – zaznacza.
Nie potwierdza również pojawiających się w branży obaw, jakoby pojemność polskich sieci przesyłowych nie pozwalała już przyłączyć wielu nowych farm wiatrowych.
– Uważam, że pojemność sieci można w razie potrzeb znacznie zwiększyć, wzbogacając ją o inteligentne rozwiązania. To wymaga inwestycji, ale one są konieczne nie tylko z punktu widzenia podłączania nowych farm wiatrowych, ale również bezpieczeństwa energetycznego – mówi. A trzeba pamiętać, że do sieci dystrybucyjnej Energi podpiętych jest 60 proc. wszystkich farm wiatrowych, które mamy w kraju.
Idée fixe: smart grid
Spośród prezesów grup elektroenergetycznych w kraju (a oprócz Energi mamy również?państwowe PGE, Tauron i Eneę) Mirosław Bieliński wyróżnia się bardzo pozytywnym?podejściem do projektów smart, czyli inteligentnych. Między innymi dzięki temu Energa jest najbardziej w kraju zaawansowana we wdrażaniu systemów nowoczesnego opomiarowania i nowoczesnych sieci dystrybucyjnych. Czy te inwestycje się opłacą – przekonamy się za kilka lat. Bruksela mocno wspiera tę technologię, ale nie brakuje sceptyków mówiących, że w krajowych warunkach o sukces projektu będzie trudno.