Samsung Galaxy S4, najnowsza wersja flagowego smartfonu koreańskiego producenta, to niewątpliwie jeden z najważniejszych gadżetów technologicznych tego roku. Firma wysoko postawiła poprzeczkę konkurentom. Analitycy wskazują zwłaszcza na Apple, który – by utrzymać się w fotelu lidera innowacji – musi tak wyposażyć kolejną wersję swojego iPhone'a, by rzuciła wszystkich na kolana. A to nie będzie łatwe.
Samsung Galaxy S4 silnie nawiązuje do swojego wielkiego poprzednika, Galaxy S III. Wizualnie niespecjalnie się od niego różni, ale jest szybszy i ma lepsze parametry techniczne. Ma nieco większy ekran, o przekątnej 4,99 cala i rozdzielczości 1080 na 1920 pikseli, Full HD. Wyświetlacz to nie zwykłe LCD, ale działający w ulepszonej technologii organicznej AMOLED, który pozwala uzyskać bardziej wyraziste kolory i lepiej sprawdza się na słońcu. Telefon został wyposażony w główny aparat fotograficzny o imponującej matrycy 13 Mpix, ale mimo to ustępujący pod względem parametrów należącej do Nokii technologii PureView (matryca 41 Mpix) czy niedawno pokazanemu przez HTC rozwiązaniu o nazwie Ultrapixel, które pozwala uchwycić więcej światła w każdym pikselu.
W razie potrzeby Samsung Galaxy S4, który wyposażony został w port podczerwieni, może odegrać rolę pilota telewizyjnego. Smartfon działa w oparciu o najnowszą wersję systemu Android, o nazwie Jelly Bean 4.2.2. Korzysta z lokalizacji GPS i systemu łączności NFC, wykorzystywanemu m.in. przy płatnościach zbliżeniowych.
Tym, co wyróżnia Galaxy S4 spośród dziesiątków modeli smartfonów, jest możliwość przewijania dokumentów lub witryn internetowych za pomocą ruchu gałek ocznych, a także możliwość obsługi urządzenia poprzez zbliżenie palca do ekranu bez konieczności dotykania go (co nosi nazwę „Floating Touch").
Samsung postanowił mocniej powalczyć o rynek biznesowy. Dzięki funkcji Samsung Knox można stworzyć w Galaxy S4 dwa niezależne obszary pamięci – jeden przeznaczony na materiały prywatne i drugi na służbowe. To tak, jakby mieć dwa telefony, bo obszar służbowy może być dodatkowo zabezpieczony i kontrolowany przez dział IT pracodawcy. Galaxy S4 może więc się stać integralną częścią służbowego systemu informatycznego. Nie jest to nowość, bo wcześniej podobną funkcję zaoferowały BlackBerry i LG, ale rozwiązanie Samsunga wydaje się najprostsze.