Asus Nexus do szkolnego plecaka

Amerykański koncern jeszcze przed początkiem roku szkolnego chce wprowadzić na polskie półki co najmniej dwa elektroniczne produkty.

Aktualizacja: 08.02.2017 14:03 Publikacja: 31.07.2013 06:00

Auss Nexus 7 II Trafił wczoraj na półki w sklepach w USA.

Auss Nexus 7 II Trafił wczoraj na półki w sklepach w USA.

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Tablet z rodziny Nexus ma porywać za sprawą Androida 4.3 i ponadprzeciętnej rozdzielczości wyświetlacza. Chromecast umożliwi odbiór multimediów na ekranie tradycyjnego telewizora.

Przed konferencją Google w San Francisco dużo mówiono o zapędach firmy dotyczących ekspansji na rynku produktów z segmentu mobilnego. Nie do końca wiadomo było jedynie, czy będziemy świadkami prezentacji nowego smartfona czy tabletu z amerykańskiej stajni. Tropy okazały się słuszne: nowy Nexus (Asus Nexus 7  II) jest owocem współpracy Google i Asusa. To, czym kuszą producenci, to przede wszystkim wysokiej klasy wyświetlacz o rozdzielczości 1900x1200. Na 7-calowym ekranie daje on nieznane dotychczas w tabletach tej wielkości efekty. Dodając do tego procesor Qualcomm Snapdragon S4 o taktowaniu 1,5GHz i z grafiką Adreno 320, użytkownik może liczyć na bardzo dobrej jakości obraz. System operacyjny Android 4.3 Jelly Bean, popularnie nazywany „żelkiem", jest najnowszym dostępnym produktem. Został kosmetycznie aktualizowany w stosunku do wersji poprzedniej. Dodatkowo posiada funkcję blokady rodzicielskiej oraz aplikację Bluetooth Smart, czyli oszczędniejszą energetycznie wersję tradycyjnego Bluetootha, a także Virtual Surround Sound, który zapewnić ma dźwięk w jakości przestrzennej.

Producenci urządzenia zapewnili możliwość łączenia się ze wszystkimi dostępnymi technologiami. Tablet znajdzie sieci LTE na częstotliwościach 800/850/1700/1800/1900/2100/2600 MHz, a sieć HSPA+ w zakresach 850/900/1900/2100 MHz oraz tradycyjną sieć GSM 850/900/1800/1900MHz.

Co ciekawe, ważący 290 gramów tablet przystosowany do pracy w sieci LTE będzie o 9 gramów cięższy. W zależności od kraju, w którym kupować będziemy nowe dziecko Asusa, dostępne będą inne ich wersje.

Ciekawostką są też dwa obiektywy wbudowane w urządzenie. Jeden aparat, 5MPix, jest z tyłu tabletu, drugi – 1,2MPix – z przodu.

Pojemna (3950mAh) bateria litowo-polimerowa ma zapewnić użytkownikowi 9 godzin odtwarzania materiału wideo w jakości HD i 10 godzin surfowania po Internecie bez obaw o zasilanie. Tutaj jednak pojawia się wiele wątpliwości.

– Klienci kupujący tablety najczęściej skarżą się na nieprawdziwe dane dotyczące długości pracy na samej baterii – mówi Mariusz, pracownik sklepu komputerowego w Warszawie. – Inną kwestią jest to, do jakich temperatur może rozgrzewać się bateria, zwłaszcza jeśli obudowa urządzenia jest niedobrze dobrana – dodaje.

To, jak pod tym względem sprawdzi się nowy produkt z rodziny Asusa, dopiero się okaże. – Niewątpliwie akurat ten producent bardzo starannie dobiera komponenty, tak żeby nie było wielu zastrzeżeń ze strony posiadaczy – dodaje komputerowiec. Mimo to nie bagatelizowałby kwestii formatowania baterii, nawet jeżeli nie jest ona zalecana – radzi. Tablet ma fabrycznie wbudowaną pamięć RAM 2 GB oraz pamięć wewnętrzną, od której zależeć będzie cena detaliczna urządzenia. Za Nexusa 7 II w wersji 16 GB zapłacić trzeba będzie 229 dolarów (około 740 zł). Cena 269 dolarów ma być przypisana urządzeniu z dwa razy większą pamięcią. Wersja 32 GB z LTE będzie jeszcze droższa (349 dolarów). Sklepowa premiera w USA miała miejsce wczoraj, kolejne rynki, w tym europejskie, mają na produkt chwilę poczekać. Mówi się, że premiera nastąpi w ciągu kilkunastu dni, tak aby udało się skusić uczniów do włożenia tabletów do plecaków.

Google zapowiedział jednocześnie nowe urządzenie domowe pozwalające na odtwarzanie materiałów multimedialnych na telewizorze. To Chromecast: kosztujący 35 dol. „łącznik" między nośnikami takimi jak smartfon, tablet czy laptop a telewizorem starszej generacji (bez Wi-Fi).  Mały gadżet nie zakłóca pracy urządzeń, z którymi jest sprzężony. Wpinany jest do telewizora przez gniazdo HDMI i zasilany za pośrednictwem interfejsu USB. Niestety, nie wszyscy będą mogli korzystać z Chromecasta. Urządzenie współpracuje z  systemami Android lub iOS oraz laptopami na Windowsie lub Mac OS posiadającymi przeglądarkę internetową Chrome.

[email protected]

Parkiet PLUS
"Agent washing” to rosnący problem. Wielkie rozczarowanie systemami AI
Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"