Wielu producentów sprzętów komputerowych obserwując rynek, zdecydowało się rozszerzyć portfolio o produkty z segmentu inteligentnych telefonów komórkowych i tabletów. Zapowiedzi niektórych (Acer czy HP) skończyły się na wypuszczeniu jednego modelu, który nie znalazł uznania albo nie zdołał się przebić przez gąszcz smartfonowej oferty.
Lenovo, kojarzony przede wszystkim z produkcją komputerów stacjonarnych i mobilnych dla biznesu, ze swoją premierą się nie spieszył. Na początku roku pokazał prototyp, a na początku września na targach w Berlinie oddał w ręce uczestników dwa smartfony: IdeaPhone K900 i Vibe X. Lenovo IdeaPhone K900 to flagowy model Chińczyków. Pracujący w systemie Android 4.2.1 Jelly Bean uzupełnionym o autorską nakładkę, wyposażony jest w procesor Intel Atom o taktowaniu 2GHz. O ile Intel był bodaj najpopularniejszym producentem procesorów dla komputerów, o tyle nie mógł znaleźć uznania w oczach producentów smartfonów. W modelu K900 do pracy procesora opatrzonego 2 GB RAM pamięci użytkowej i 16 GB pamięci wewnętrznej, większe zastrzeżenia będą mieć tylko te osoby, które na telefonach grają w gry. 5,5-calowy wyświetlacz o dobrej rozdzielczości w jakości HD umożliwia taką rozrywkę, a dotykowy ekran z Gorilla Glass 2 współpracę z urządzeniem w rękawiczkach i powinien zabezpieczyć przed porysowaniem. Powinien, bo zgodnie z prawem Murphy'ego, może być różnie. Na froncie są trzy przyciski (w trybie stand-by zupełnie niewidoczne, po aktywacji świecące jasnym światłem). Będące niemal standardem czujniki oświetlenia i zbliżeniowy oraz ukryty pod maskownicą dobrej jakości głośnik są bardzo precyzyjnie ulokowane w bryle telefonu. Niemiłą niespodzianką jest brak diody powiadomień. W uzasadnieniu do takiego rozplanowania czytamy, że użytkownicy smartfonów tylko sporadycznie odkładają je na dłużej, a zatem nieustanne przypominanie o nie- odebranych połączeniach jest zbędną stratą energii K900. Pojemność akumulatora co prawda pozytywnie zaskakuje (2500 mAh), ale wszelkie nieuzasadnione straty są nie na miejscu. Użytkownicy będą mogli się łączyć za pomocą, w zasadzie, wszystkich dostępnych standardów komunikacji bezprzewodowej, poza technologią NFC.
W pakiecie dostępnych jest kilka funkcji usprawniających pracę z urządzeniem. To m.in. aplikacja Pocket Mode, dzięki której telefon schowany w kieszeni zadzwoni głośniej niż po wyjęciu. IdeaPhone'a można blokować przyciskiem głównym, ale też potrząsając nim. A funkcja Lenovo Power będzie zarządzać energią akumulatora. To wszystko zamknięte jest w lekkiej (162 g), poliwęglanowej obudowie, wzmocnionej stalą nierdzewną. Dla niektórych model K900 będzie bardziej phabletem niż smartfonem, ponieważ z racji dużego ekranu (prawie 16 cm wysokości i 7,8 cm szerokości) trudno jest go chwycić i pracować jedną ręką.
Chińska nowość, jeśli chodzi o komponenty, przewyższa iPhone'a 5S, a na równi powinna być traktowana z najnowszym Galaxy S4.