Branża chemiczna ma za sobą kolejny wymagający kwartał. Według analityków tylko Ciech był w stanie wypracować w III kw. poprawę wyników operacyjnych w porównaniu z rokiem ubiegłym. Tymczasem notowania niemal wszystkich firm z branży rosną jak na drożdżach. Indeks WIG-Chemia zyskał od początku roku już 34 proc. i rósł znacznie szybciej od indeksu szerokiego rynku, który zanotował 13-procentowy wzrost. Sprawdziliśmy, które spółki mają potencjał do dalszego wzrostu.
Słabe żniwa firm nawozowych
Obfite zbiory zbóż, pociągnęły za sobą silny spadek cen nawozów i marż w III kwartale, a to odbiło się negatywnie na wynikach Grupy Azoty oraz jej spółek zależnych: Polic i Puław. – Grupa ma za sobą trudny kwartał, szczególnie w obszarze nawozów saletrzanych i alkoholi OXO. Pewną niewiadomą pozostaje zrealizowany wolumen sprzedaży. Zakładamy, że w przypadku nawozów azotowych zmalał on o około 10 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, a w przypadku wieloskładnikowych utrzymał się – przewiduje Krystian Brymora, analityk DM BDM.
Eksperci oceniają, że najmocniej w minionym kwartale ucierpiały należące do grupy fabryki w Tarnowie i Kędzierzynie. Prognozy na kolejne okresy też nie są najlepsze, nawet w obliczu spodziewanego ożywienia w gospodarce. – Naszym zdaniem polskie firmy nawozowe nie mogą w pełni korzystać z poprawy sytuacji makroekonomicznej z powodu zwiększenia przez konkurentów zdolności produkcyjnych w Azji, co może zmienić globalną równowagę podaży i popytu na kluczowych rynkach chemicznych – przekonuje Tomasz Kasowicz, analityk DM BZ WBK.
Niemniej jednak należy spodziewać się, że wyniki Grupy Azoty będą się poprawiać, szczególnie w segmencie nawozów azotowych, czego największym beneficjentem będą Puławy. Krystian Brymora dodaje, że w 2014 r. sytuację powinna dodatkowo poprawić około 5-procentowa obniżka taryfy gazowej. Grupa Azoty jest największym konsumentem tego surowca w Polsce. – Mniejszego potencjału upatrujemy natomiast w obszarze nawozów fosforowych, w których specjalizują się Police – zaznacza analityk.
Z drugiej strony, Police już w kolejnych kwartałach będą czerpać korzyści z dostępu do własnych surowców. Spółka pod koniec sierpnia kupiła za prawie 100 mln zł ponad połowę udziałów firmy African Investment Group, która ma koncesje na dostęp do złóż fosforytów w Senegalu. Fosforyty to dla Polic jeden z najważniejszych surowców i dzięki transakcji spółka chce już w przyszłym roku zaoszczędzić około 30 mln zł. – Nawet biorąc to pod uwagę, uważam, że Police mogą w 2014 r. tylko nieznacznie poprawić swoje wyniki, a notowania spółki są zdecydowanie zawyżone – przekonuje Łukasz Prokopiuk, analityk DM IDMSA.