Kiedy zapowiadane zmiany w raportowaniu wejdą w życie? Czy spółki są na to przygotowane?
Międzynarodowe Ramy Raportowania Zintegrowanego zostały opublikowane w grudniu 2013 r. przez Międzynarodową Radę Raportowania Zintegrowanego, która skupia regulatorów, inwestorów, firmy i organizacje pozarządowe. Są to wytyczne do raportowania korporacyjnego i raportowania zrównoważonego rozwoju. Stanowią rodzaj drogowskazu dla nieobligatoryjnej, ale zalecanej przez globalne instytucje formy raportowania, która będzie podstawą komunikacji spółek z interesariuszami. Jest to nowe podejście do raportowania, które w swoich założeniach ma zastąpić i zintegrować dotychczasowe sprawozdania i raporty (np. marketingowe, środowiskowe itp.) i pokazać jeden spójny obraz.
W przypadku spółek publicznych oznacza to konieczność zintegrowania sprawozdania z działalności, sprawozdania finansowego, sprawozdania ze stosowania ładu korporacyjnego i raportu odpowiedzialności społecznej. W programie pilotażowym wdrażającym raportowanie zintegrowane uczestniczyło 80 firm. Polskie spółki rozpoczynają prace nad raportami zintegrowanymi i z całą pewnością niejedna miło nas zaskoczy, ponieważ dobrych przykładów na świecie ciągle przybywa.
Czy raportowanie zintegrowane przysporzy spółkom problemów, czy też problemów będzie niewiele, a korzyści duże?
Raportowanie zintegrowane nie jest koniecznością, a zalecaną formą sprawozdawczości. Będzie wyzwaniem dla spółek, które będą chciały je wdrożyć. Jeśli podejmą taką decyzję, korzyści może być wiele: od przeglądu i uporządkowania biznesu począwszy, a na zmniejszeniu liczby różnego rodzaju raportów skończywszy. Warto również zwrócić uwagę na spójny i bardziej zrozumiały przekaz dla interesariuszy.