Parę dni temu w Muzeum Narodowym w Krakowie (www.mnk.pl) otwarto dwie wielkie wystawy o Feliksie „Manggha" Jasieńskim, największym kolekcjonerze w dziejach Polski. Dziś nadal każdy może stworzyć muzealnej wartości kolekcję we wszystkich przedziałach cenowych.
Jasieński (1861–1929) w 1920 roku ofiarował Muzeum Narodowemu w Krakowie ok. 15 tysięcy obiektów, wybitne dzieła np. Boznańskiej, Malczewskiego, Wyspiańskiego. Dar obejmuje także światową grafikę, a przede wszystkim sztukę Dalekiego Wschodu. Kolekcja sztuki japońskiej ma ogromną wartość w skali międzynarodowej, jest magnesem dla turystów i naukowców ze świata.