Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.10.2015 05:00 Publikacja: 30.10.2015 05:00
Na karku lat 70, ale generalny remont zdziałał cuda.
Foto: Archiwum
Cadillac to synonim luksusu, amerykańska top klasa. Ponieważ jednak za oceanem zawsze lubiano wzorować się na wzorcach europejskich i do nich nawiązywać, w przypadku Cadillaca także znajdziemy silny związek ze Starym Kontynentem. Pisałem o tym przed ponad dwoma laty, więc historię tę warto przypomnieć.
Założycielem marki, istniejącej w Detroit już od 1902 roku, był Henry Leland. Gdy powstawało przedsiębiorstwo, wahał się, jak je nazwać. Nie sięgnął jednak po własne nazwisko, jak ma to miejsce u większości marek, lecz oddał hołd niejakiemu Antoine de Lamothe-Cadillacowi. Nie był to bynajmniej inny konstruktor samochodów, lecz francuski kawaler żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku, oficer króla Ludwika XIV. Wybór zaskakujący, a jednak nie do końca. Otóż kawaler Antoine, po przybyciu do Ameryki, około roku 1701 założył na zachodnim brzegu jeziora Erie miejscowość o francusko brzmiącej nazwie Ville d'Etroit. Z czasem zmieniła ona nazwę na Detriot, a dwa wieki później stała się centrum amerykańskiego przemysłu samochodowego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas