W 2015 r. szanse na zarobek z akcji wyniosły 55 proc.

Miniony rok główne wskaźniki WIG i WIG20 zakończyły pod kreską. Wśród indeksów sektorowych większość odnotowała zwyżki notowań. Co więcej – ponad połowa spółek z szerokiego rynku dała inwestorom dodatnią stopę zwrotu. To pokazuje, że mimo słabości największych spółek przy odpowiedniej selekcji można było w 2015 r. nieźle zarobić. Warto o tym pamiętać w 2016 r.

Aktualizacja: 05.01.2016 00:22 Publikacja: 04.01.2016 09:36

W 2015 r. szanse na zarobek z akcji wyniosły 55 proc.

Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński Jakub Kamiński

Wykresy głównych indeksów GPW nie pozwalają wyrazić pozytywnej opinii na temat 2015 r. Licząc od początku roku do 22 grudnia, wskaźniki WIG i WIG20 straciły odpowiednio 10 proc. i 19,4 proc., a mWIG40 i sWIG80 zyskały symboliczne 1 proc. oraz 4,8 proc. Szczególnie mocno doskwiera „dorobek" blue chips. Tak słaby lub gorszy roczny wynik indeks ten odnotowywał wcześniej tylko cztery razy. Mowa o latach: 1994, 2001, 2008 i 2011. Co więcej, WIG20 zanotował trzeci spadkowy rok z rzędu i po raz pierwszy od 2009 r. znalazł się poniżej bariery 2000 pkt. Z punktu widzenia analizy technicznej indeks ten wchodzi w kolejny rok z układem trendu spadkowego. Kierując się zasadą, że „trend jest naszym przyjacielem", zakładamy kontynuację tej tendencji. Podstawą do zmiany negatywnej perspektywy byłoby prawdopodobnie przebicie psychologicznego oporu 2000 pkt.

O ile główne indeksy dają marne powody do zadowolenia, o tyle przy analizie naszego parkietu z perspektywy sektorów ta opinia się jednak zmienia. Z 11 indeksów sektorowych aż siedem notowało (licząc od początku 2015 r. do 22 grudnia) dodatnią stopę zwrotu, sięgającą od 4,4 proc. do 42,3 proc. Stopy zwrotu czterech z nich (paliwowy, spożywczy, budowlany i chemiczny) zyskały po ponad 30 proc. Najgorsze natomiast okazały się te sektory, które znalazły się w minionym roku pod silną presją ryzyka politycznego i bessy na rynkach surowcowych. WIG-Surowce stracił 45 proc., WIG-Energia 31 proc., a WIG-Banki 23,5 proc. Przewaga tych zyskujących pokazuje jednak, że przy odpowiedniej selekcji można było w 2015 r. nieźle zarobić.

Ostatnią tezę potwierdzają zresztą statystyki dla spółek zgromadzonych w indeksie szerokiego rynku. Na 387 podmiotów aż 214 (55 proc.) notowało 22 grudnia dodatnią stopę zwrotu od początku roku. Można się więc pokusić o luźną konkluzję, że prawdopodobieństwo zarobku w 2015 r. wynosiło trochę więcej niż w rzucie monetą. Nie jest to oczywiście oznaka hossy, ale z pewnością daleko nam było do bessy, o której wielu analityków zaczęło w IV kwartale głośno mówić. Jeśli spojrzymy na stopy zwrotu z akcji najlepszych emitentów, też można mieć sporo powodów do zadowolenia. Na walorach 15 spółek można było zarobić 100 proc. i więcej, a na akcjach 50 podmiotów ponad 50 proc. Prawdziwi rekordziści z trzycyfrowymi stopami zwrotu to m.in. Bioton, Oponeo.pl, Mex Polska, Izo Blok i Bytom. Dla porównania blisko 50 spółek przyniosło akcjonariuszom stratę przekraczającą 40 proc. Największego uszczuplenia portfela doznali posiadacze papierów: Getin Noble Banku, Indata Software, Hawe, Kerdosu i Sunexu.

Przy wyborze byków roku, których wykresy zaprezentowane są powyżej, nie kierowaliśmy się rocznymi stopami zwrotu. Wybraliśmy te spółki, które naszym zdaniem z perspektywy długoterminowej lub przynajmniej średnioterminowej utrzymują konsekwentny i relatywnie stabilny wzrost wyceny akcji. Na ich wykresach, zarówno z perspektywy podejścia price action, jak i zachowania głównych wskaźników AT, stroną przeważającą wciąż są kupujący i nadal nie doszło do wygenerowanie istotnych sygnałów sprzedaży. Notowania niektórych byków są aktualnie w fazie korekty, ale uważamy, że jest to bardziej okazja do tańszego kupna niż początek silniejszej wyprzedaży.

W przypadku niedźwiedzi nasza ocena jest przeciwna, ale zaznaczamy, że wybór spółek ma czysto subiektywny charakter. Jednocześnie odsyłamy do ubiegłotygodniowej debaty techników, która ukazała się w poniedziałek na łamach „Parkietu" i w której eksperci podpowiadali, że powoli można szukać dołków na wykresach najbardziej wyprzedanych podmiotów (zwłaszcza z WIG20). Przypominamy przy tym, że bez względu na sytuację techniczną i fundamentalną oraz bez względu na strategię gry (z trendem czy wbrew niemu) zawsze należy ustawiać zlecenia stop loss i odpowiednio zarządzać wielkością pozycji.

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy