Trzydniową konferencję, która tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu, otworzył Jacek Piechota, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Europa-Północ-Wschód, organizator i pomysłodawca forum. – Możliwości współpracy w regionie Trójmorza są znacznie większe niż obecnie. Wszystko to, co służy budowaniu relacji gospodarczych w tym regionie, to jedna z myśli przewodnich forum – powiedział, witając gości. Gościem honorowym tegorocznej imprezy została Republika Turcji, reprezentowana przez delegację rządową oraz licznych inwestorów i menedżerów. – Trudno mówić o realizacji idei Trójmorza bez obecności pierwszej potęgi gospodarczej w regionie – zaznaczył Piechota.
Wsparcie dla biznesu
Konferencja została podzielona na bloki tematyczne poświęcone m.in. inwestycjom, przemysłowi czy energetyce. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się sesja plenarna dotycząca obecności polskich firm na rynkach eksportowych. W jej trakcie zastanawiano się m.in. nad tym, kto i w jaki sposób powinien pomagać przedsiębiorstwom w ekspansji zagranicznej. Jako przykład kraju, który skutecznie wspiera swoje firmy wskazywano właśnie Turcję. Piechota zauważył, że turecki biznes systematycznie umacnia pozycję w regionie. Przepis na sukces?
Rąbka tajemnicy uchylił Burak Pehlivan, wiceprezes Turecko-Ukraińskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców. Podkreślił, że administracja wspiera tureckie firmy na każdym możliwym poziomie, co zwiększa ich konkurencyjność na globalnych rynkach. – Idealny przykład stanowi historia Turkish Airlines. Nie tak dawno firma stała pod ścianą, a obecnie stanowi wizytówkę kraju na świecie. Stambuł szykuje się do budowy ogromnego lotniska, które docelowo stanie się hubem dla dynamicznie rosnących Turkish Airlines – powiedział Pehlivan.
O tym, w jaki sposób kreować pozytywny wizerunek Polski w świecie oraz promować polskie produkty i usługi, mówił Bartłomiej Pawlak, p.o. prezesa zarządu, PAIiIZ. – Trzeba zintegrować ofertę, z którą wychodzimy w świat. Do tego niezbędna jest większa koordynacja różnych instytucji, w tym także rządowych. Rola państwa we wsparciu ekspansji zagranicznej jest bezcenna – przekonywał.
Głos zabrał także Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Podkreślił, że proces wspierania polskich eksporterów idealnie wpisuje się w Plan Na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju określany potocznie mianem Planu Morawieckiego. Kwieciński odniósł się również do idei Trójmorza, przekonując, że powinna być ona realizowana poprzez rozwój infrastruktury drogowej, czego przykład stanowi trasa Via Carpatia, łącząca Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji.