Maserati, z charakterystycznym trójzębem w logo, to marka budząca zawsze ekscytację fanów motoryzacji. Założona została w Bolonii, w 1914 roku, przez braci Maserati: Alfieri, Carlo, Bindo, Ettore i Ernesto. Zaczęło się od skromnego warsztatu, gdzie pierwsze auta sportowe produkowali oni pod nazwą Diatto. Dopiero w 1926 roku powołali oficjalnie markę, biorącą swą nazwę od ich nazwiska, które było już znane i uznane w świecie sportów samochodowych.
Tryumfy na wyścigowych torach zachęciły ich do wejścia na rynek aut drogowych, nieprzeznaczonych tylko do sportu wyczynowego, choć wciąż oczywiście posiadających sportowy charakter i osiągi. Od 1957 roku ta „cywilna" produkcja była już dominująca. Konstrukcje Maserati były zawsze pełne ekstrawagancji i odwagi. Legendarne stały się liczne modele włoskiej firmy, m.in.: 3500 GT, Sebring, 5000 GT, Bora, Merak, Mistral, Quattroporte, Ghibli.
Mniej znany wydaje się model Biturbo, choć zasługuje na zainteresowanie i uwagę. Jego historia rozpoczyna się w roku 1981. Był on pomysłem ówczesnego właściciela marki Maserati – firmy De Tomaso – która chciała pozyskać szersze grono klientów i wypełnić lukę w świecie włoskiej motoryzacji, pomiędzy bardziej cywilnymi Alfą Romeo i Lancią a producentami supersamochodów – Ferrari i Lamborghini.
Niewielkie nadwozie, dostępne początkowo jako dwudrzwiowe coupe, jest dziełem Pierangelo Andreaniego, ówczesnego szefa projektantów Maserati. Sylwetką Biturbo nawiązuje do modelu Quattroporte, narysowanego przez Giugiaro. Z kolei decydując się na uzupełnienie gamy o kabriolet, stworzenie nadwozia zostało zlecone słynnemu studiu Zagato i był to pierwszy wspólny projekt Zagato i Maserati od przeszło 30 lat.
Na aukcji pojawi się właśnie wersja z odkrytym nadwoziem. W stosunku do odmiany zamkniętej rozstaw osi skrócono z 2600 mm do 2400, a długość nadwozia o 11,4 cm – do 4,04 m. Spyder, bo tak nazwano tę wersję, została pokazana publicznie podczas salonu w Turynie w 1984 roku. Pierwotnie rozważano stworzenie kabrioletu czteroosobowego, ale plany uległy zmianie i choć ostatecznie Biturbo posiada dwa miejsca z tyłu, należy je traktować raczej jako dodatkowe miejsce na bagaż. Auto napędzały dwa do wyboru silniki: 180-konny motor 2.0 V6 z dwoma turbinami i jednostka 2.5 o mocy 192 KM.