Mustang produkowany jest od 1964 roku. Zanim wóz trafił do produkcji, powstały dwa prototypy – w roku 1962 i 1963. Musiał być dopracowany perfekcyjnie, by spełnić swoje zadanie – stać się amerykańską kontrofensywą dla europejskich wozów typu GT. Od początku nowy model miał być propozycją dla młodych kierowców, poszukujących niewielkiego sportowego auta. Nazwa idealnie nawiązywała do poczucia wolności i amerykańskich korzeni. Pomogła znakomita kampania reklamowa w prasie i telewizji. Plakaty drukowano w 2500 gazetach i czasopismach, a spot telewizyjny obejrzało ponad 29 milionów osób.