Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.05.2017 17:46 Publikacja: 08.05.2017 17:46
Foto: Archiwum
Niemcy znalazły się ostatnio w ogniu krytyki Waszyngtonu za permanentną nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, odzwierciedlającą głównie nadwyżkę handlową, w tym z USA. Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zarzuca Niemcom, że okradają swoich partnerów handlowych, korzystając m.in. z niedowartościowanego euro. To prawda?
Przedstawiciele administracji Trumpa są w tej kwestii kompletnymi ignorantami. Nie rozumieją, co to jest rachunek obrotów bieżących. Dotyczy to też Petera Navarro (dyrektora utworzonej niedawno Amerykańskiej Rady ds. Handlu, doradcy Trumpa ds. polityki handlowej i przemysłowej – red.), choć zrobił doktorat z ekonomii na Harvardzie i wykładał na Uniwersytecie Kalifornijskim. Navarro, który otrzymał zadanie zasypania deficytu USA na rachunku obrotów bieżących, uważa, że trwałość tego deficytu hamuje rozwój amerykańskiej gospodarki. To nonsens. Navarro nie zdałby u mnie egzaminu ze wstępu do ekonomii. Saldo rachunku obrotów bieżących nie mówi nic o konkurencyjności gospodarki i nie determinuje tempa jej rozwoju. Informuje tylko o tym, czy kraj jest pożyczkobiorcą netto czy pożyczkodawcą netto. Kraje wysoko rozwinięte, w których ludność się starzeje, zwykle są kredytodawcami, tak jak Niemcy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Wyzwania przed branżą to m.in. rola w finansowaniu gospodarki, transformacji energetycznej i rozwoju firm, a także obciążenia regulacyjne i podatkowe.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas