Na fali rosnącej popularności zagranicznych wyjazdów skorzysta Enter Air, czarterowy przewoźnik. – Sezon letni mamy w całości zakontraktowany. Aby sprostać dużemu popytowi biur podróży, na okres największych letnich przewozów wypożyczymy od innej linii airbusa A320 – chwalił się przy okazji publikacji wyników za I kwartał Grzegorz Polaniecki, członek zarządu i dyrektor generalny Enter Air. Początek 2017 r. wypadł dla spółki bardzo udanie. Zanotowała skokowy wzrost przychodów, a sezonowo pod względem obrotów jest to najsłabszy kwartał w roku.
Problemów z poprawą ubiegłorocznych wyników nie powinien mieć Orbis, co zdaniem Macieja Bobrowskiego, analityka DM BDM, będzie wynikało z utrzymania pozytywnych trendów, widocznych już w minionych kwartałach, oraz wysokiej frekwencji i rosnących cenników. – W ostatnich dwóch latach Orbis znacząco poprawił obłożenie hoteli, na co wpływ miała lepsza koniunktura na rynku hotelarskim oraz optymalizacja bazy obiektów. Dlatego nie oczekujemy już istotnej poprawy frekwencji. Kluczowe znaczenie dla dalszej budowy wyników spółki powinny mieć wyższe cenniki – uważa ekspert. – Wszystkie główne rynki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej będą się cechować korzystnymi tendencjami, co będzie wynikiem dobrych odczytów makro i napływu turystów zagranicznych także kosztem krajów z innych regionów UE. W naszych prognozach spodziewamy się, że w 2017 r. średnia cena za pokój w hotelach własnych Orbisu może wzrosnąć o ponad 3,8 proc. rok do roku. Tym samym przy symbolicznie wyższym obłożeniu w porównaniu z 2016 r. spółka powinna zwiększyć przychody o niemal 70 mln zł – szacuje Bobrowski.
Nowy sprzęt i części samochodowe
Wzrost możliwości zakupów Polaków wyraźnie odczuł rynek sprzętu AGD. Wydatki konsumentów na sprzęt w 2016 r. wyniosły 9,6 mld zł i były o ponad 9 proc. większe niż w poprzednim roku. Skorzystali na tym tacy producenci jak Amica, choć warto dodać, że rodzimy producent także bardzo aktywnie działa na rynkach eksportowych. Celem spółki na cały 2017 r. jest poprawienie rezultatów rekordowego 2016 r. Zarząd Amiki uważa, że w zasięgu spółki jest organiczny wzrost przychodów o 7–8 proc. rok do roku przy 7–8 proc. rentowności, za co w części będzie odpowiadał rynek krajowy, choć zdaniem ekspertów zakupowy szał na rynku sprzętu AGD, przejawiający się w dwucyfrowych zwyżkach sprzedaży, mamy już za sobą.
Co ciekawe, jednym z głównych beneficjentów rosnących wydatków konsumentów w Polsce są dystrybutorzy części samochodowych, co ma związek z rosnącą liczbą używanych pojazdów na naszych drogach. Jak zauważa Tomasz Sokołowski, analityk DM BZ WBK, po zeszłorocznym przyspieszeniu wzrostu rynku części samochodowych dynamika nie maleje w 2017 r. i powinna pozytywnie wspierać rozwój biznesu takich spółek jak Auto partner czy Inter Cars. – Wzrost importu samochodów używanych oraz zakupów nowych daje w rezultacie wysoki wzrost pierwszych rejestracji. Poza tym badania rynkowe pokazują, że około 40 proc. Polaków rozważa zmianę samochodu, porównując z około 25 proc. w poprzednich latach. To wszystko powinno wspierać wzrost liczby transakcji na rynku, co jest najlepszym wskaźnikiem kondycji branży dystrybucji części samochodowych, gdyż zazwyczaj wymiana samochodu prowadzi do odwiedzenia warsztatu – zwraca uwagę ekspert.
[email protected]
Spadek dochodów z segmentu prasy Agora rekompensuje sobie wzrostem dochodów z kin, co jest efektem m.in. wysokiej frekwencji. Zdaniem zarządu realne jest powtórzenie w tym roku w segmencie kinowym rekordowego wyniku z 2016 roku.