W jakiej kondycji jest polski sektor bankowy?
Nadal w dobrej, zdecydowana większość banków jest dobrze skapitalizowana i osiąga zyski, warunki gospodarcze sprzyjają. Jedynym istotnym ryzykiem dla sektora wydają się tylko kredyty frankowe, poza tym stabilność i dochodowość banków raczej nie są zagrożone. Jednak w porównaniu z historycznymi danymi martwi stosunkowo niska rentowność branży, zwrot z kapitału kształtuje się dzisiaj poniżej 10 proc., czyli znacznie niżej niż kilkanaście procent raportowanych pięć–sześć lat temu. Powodem jest niski poziom stóp procentowych, co źle wpływa na dochody. Drugi czynnik to negatywny wpływ regulacji, zwłaszcza podatku bankowego, oraz zmian w bancassurance i interchange, które przyczyniły się do niższych wyników prowizyjnych.
W jaki sposób kredyty frankowe mogą stanowić ryzyko dla sektora?
Głównie chodzi o aspekt regulacyjny – rozwiązania, które mogą spowodować duże koszty dla banków w związku z tego rodzaju kredytami. Same hipoteki walutowe na bilansach też są ryzykiem, ale na razie ono się nie materializuje – aby osoby mające te zobowiązania zaczęły mieć problem z ich regulowaniem, złoty musiałby mocno stracić na wartości albo NSB (Narodowy Bank Szwajcarii – red.) podnieść wyraźnie stopy procentowe. Na to się na razie nie zanosi. Obecnie to zdrowy, dobrze spłacany portfel i z punktu widzenia banków jest on dobrze zabezpieczony w zakresie kursowym i stopy procentowej.
Innym, znacznie mniejszym, ryzykiem dla sektora może być sytuacja SKOK, których problemy mogłyby popsuć wyniki banków, ale nie zagroziłyby ich stabilności. Z początkiem przyszłego roku w życie wchodzi też regulacja IFRS 9, dotycząca zmiany sposobu księgowania rezerw, która może wpłynąć negatywnie na wysokość wskaźników wypłacalności i dla niektórych banków może to być problem. W życie wchodzi też dyrektywa PSD2, która otworzy innym firmom dostęp do klientów banków. Trzeba też pamiętać, że działalność bankowa jest mocno uzależniona od sytuacji makroekonomicznej, na razie nikt nie zakłada spowolnienia, ale trzeba pamiętać, że jesteśmy w bardzo dobrym momencie cyklu i w razie pogorszenia z pewnością wzrosną z tego powodu koszty ryzyka. Na większe odpisy i niższe wyniki w takich bankach jak Alior, BOŚ, PKO BP i Raiffeisen Polbank wpływ mogą mieć problemy branży OZE.