USD/JPY
Wybory w Japonii okazały się sukcesem premiera Abego, co pozwoliło na wybicie indeksu Nikkei na poziomy niewidziane od dekad. Ze względu na dobre nastroje na rynkach i bardzo jasne stanowisko Banku Japonii jen powinien zdecydowanie stracić wobec amerykańskiego dolara.
Ropa Brent
Różnica w cenach między ropą Brent a WTI po ostatnich zwyżkach sięgnęła poziomów najwyższych od 2015 r., głównie za sprawą umocnienia ropy wycenianej w Europie. Przedłużenie porozumienia o ograniczeniu wydobycia przez OPEC powinno przynieść korektę, która silniej uderzy w cenę Brent.
DAX
Katalonia, najpoważniejszy czynnik ryzyka, stracił na znaczeniu po rozpisaniu wyborów lokalnych, co pozwoliło na zdecydowane zwyżki europejskich indeksów, które powinny być kontynuowane, także ze względu na gołębią retorykę ECB.
Mateusz Namysł, Raiffeisen Polbank
CHF/PLN
Dobre nastawienie do naszego regionu napędzane przez bardzo przyzwoite dane gospodarcze wraz z wyraźnym trendem osłabiania się franka w ostatnich miesiącach powinno utrzymać się także w listopadzie, co przełożyłoby się na spadek CHF/PLN.
Gaz ziemny
Rozpoczynający się sezon grzewczy w Stanach Zjednoczonych tradycyjnie w listopadzie będzie czynnikiem istotnie wpływającym na cenę surowca w tym miesiącu. Obstawiam, że zapotrzebowanie na gaz może być duże, co przełożyłoby się na istotny wzrost jego ceny.
SPX Volatility Index
Zmienność w październiku wzrosła tylko nieznacznie. Wiele pozytywnych wydarzeń jest już w cenach, natomiast pojedyncze czynniki ryzyka mogą wyraźnie podnieść poziom zmian cen.
Marek Rogalski, DM BOŚ
GBP/NZD
Funt dopiero będzie dyskontował to, co dolar nowozelandzki ma już za sobą, czyli ryzyko polityczne. Obawy dotyczące brexitu mogą się nasilać, zwłaszcza kiedy dojdą do tego spekulacje związane z utrzymaniem władzy przez premier Theresę May.
Ropa WTI
Notowania ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wykazują względną słabość w relacji do cen ropy naftowej Brent. Dodatkowo, dotarły one do ważnego technicznego poziomu oporu, który przynajmniej krótkoterminowo może zatrzymać stronę popytową.
SENSEX 30
Silne fundamenty gospodarki indyjskiej powinny wspierać hossę na spółkach z Bombaju.
Marcin Sulewski, Bank Zachodni WBK
EUR/PLN
Złoty zyskał mocno do euro w pierwszej połowie października dzięki dobrym danym makro, rewizji prognoz PKB przez MFW, Bank Światowy i agencje ratingowe oraz jastrzębim wypowiedziom członków RPP. Wygląda na to, że teraz czas na realizację zysków.
Ropa WTI
Ropa drożeje mimo mocniejszego dolara i zakładam kontynuację tego trendu. Cena ropy przebiła opór z przełomu 2016 i 2017 r., co otwiera drogę do dalszych zwyżek.
S&P500
Indeks wykonał więcej niż minimalny zasięg pięciofalowej struktury w górę. Oscylator ADX, mierzący siłę trendu, wzrósł dla danych tygodniowych najwyżej od połowy 2009 r., sugerując, że coraz trudniej może być utrzymać tempo ruchu wzrostowego.
Krzysztof Wańczyk, BM ING Banku Śląskiego
USD/PLN
Grudniowa podwyżka stóp w USA jest już w cenach, a kolejne trzy w 2018 r. nadal pozostają niepewne. Uwagę skupia 1,3-proc. poziom deflatora PCE, który jest najniższy od listopada 2015 r. To może skłonić Fed do wstrzymania się z realizacją agresywnej polityki monetarnej.
Węgiel
Rozpoczęcie sezonu grzewczego i związane z tym większe zapotrzebowanie na paliwa energetyczne, w tym na węgiel, może przyczynić się do dalszego wzrostu cen czarnego złota.
FTSE MIB
Wskaźniki nastrojów w gospodarce strefy euro są najwyższe od 2001 roku, dlatego perspektywa kontynuacji hossy na europejskich rynkach akcji wydaje się niezagrożona. Dlatego pozycję jednego z liderów powinien utrzymać włoski indeks FTSE MIB.
Mateusz Groszek, Admiral Markets
USD/JPY
Para walutowa jest zakładnikiem rentowności obligacji amerykańskich. W nadchodzącym miesiącu spodziewamy się spadku rentowności długu, co powinno umocnić jena. Ponadto fundusze lewarowane posiadają w swoim portfelu zbyt dużą ilość krótkich pozycji na JPY.
Platyna
Notowania platyny znalazły się na bardzo atrakcyjnym poziomie. Ostatnie zwyżki zostały zakończone spektakularną wyprzedażą. Wspomniany metal szlachetny jest bardzo atrakcyjnie wyceniany względem złota oraz srebra.
VIX
Inwestorzy zapomnieli o zmienności, zapadli w sen. Nie przejmują się wyceną finansową, liczą się tylko nowe szczyty. Optymistów jest zbyt dużo. Ostatnie miesiące roku na Wall Street mogą być bardzo ciekawe.
Pytania do... Mateusza Groszka, analityka Admiral Markets
Jakie znaczenie dla polityki monetarnej Fedu ma wybór nowego szefa?
Osoba stojąca na czele Rezerwy Federalnej ma ogromne znaczenie nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, ale także dla całego świata. Z tego względu przy wyborze nowego prezesa najważniejszego banku centralnego na świecie inwestorzy analizują jego przeszłe wypowiedzi. To ta osoba bowiem wywiera największy wpływ na sposób prowadzenia aktualnej polityki monetarnej w USA. Ponadto pozostałe banki centralne na świecie starają się naśladować Fed, dlatego w Polsce mówi się coraz więcej o podwyżce stóp procentowych.
Czy są szanse na realizację trzech podwyżek stóp w USA w przyszłym roku?
Na trzy podwyżki stóp procentowych wskazują ostatnie projekcje makroekonomiczne FOMC. Jednakże rynek jest już odmiennego zdania, bo oczekuje tylko jednej podwyżki w trakcie 2018 r. Pamiętajmy również, że władze monetarne biorą pod uwagę oczekiwania rynkowe, dlatego uważam, że zamiast trzech podwyżek FOMC zredukuje swoje prognozy do dwóch. Oczywiście wszystko będzie zależeć od inflacji – gdyby wywierała coraz większe piętno na gospodarce, to moglibyśmy zobaczyć nawet szybsze tempo podwyżek kosztu pieniądza. Aczkolwiek na chwilę obecną jest to mało prawdopodobne.
Co to oznacza dla notowań amerykańskiej waluty?
W 2018 r. dolar amerykański powinien kontynuować trend rozpoczęty na początku 2017 r. Podwyżki stóp procentowych połączone z dużą dywergencją polityki monetarnej pozostałych banków centralnych doprowadziły do jego umocnienia w latach 2014–2016. Natomiast teraz pozostałe banki centralne patrzą na przyszłość bardziej jastrzębio. Dlatego inwestorzy nie będą zainteresowani dolarem amerykańskim tak jak wcześniej, a ten powinien być systematycznie wyprzedawany. Słabszy dolar amerykański jest także zgodny z wypowiedziami Donalda Trumpa, który liczy na dalszą deprecjację USD.
W jakim zakresie cen będzie notowana para USD/PLN w najbliższych miesiącach?
Do końca roku kalendarzowego para walutowa USD/PLN powinna poruszać się w konsolidacji z możliwą tendencją wzrostową. Jednak nie ma się czego obawiać, ponieważ jest to jedynie korekta wcześniejszego ruchu spadkowego. Z kolei w przyszłym roku spodziewam się dalszego napływu kapitału do Polski, co powinno pozytywnie wpłynąć na notowania rodzimej waluty. W pierwszej połowie 2018 r. poziom 3,5 zł za USD prawdopodobnie zostanie pokonany.