Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Krystian Pater, członek zarządu ds. produkcji PKN Orlen
Dziś europejskie rafinerie, w tym należące do PKN Orlen, osiągają wyjątkowo wysokie zyski. Sytuacja może się jednak szybko zmienić m.in. za sprawą mocnej ekspansji firm z USA, Bliskiego Wschodu i Rosji, które mają – w przeciwieństwie do was – dostęp do taniego surowca. Jak chcecie się bronić przed taką konkurencją?
Z uwagą obserwujemy trendy na globalnych rynkach, ale w moim przekonaniu nie mamy powodów do obaw. Naszą przewagą jest silna integracja aktywów, a kluczowym wyzwaniem – dalsze zwiększanie doskonałości operacyjnej. Stąd zainicjowane na przestrzeni ostatnich dwóch lat duże inwestycje w Płocku czy Litvinowie. Przewagą konkurencyjną we wspomnianych regionach jest nie tylko dostęp do własnych surowców, ale i niskie ceny energii oraz zdecydowanie mniej restrykcyjne regulacje dotyczące ochrony środowiska niż w Europie. Żeby naszą pozycję utrzymać w takim otoczeniu, stawiamy na głębszą integrację, zwiększenie elastyczności na wyzwania rynkowe i regulacyjne oraz wzrost uzysku produktów wysokomarżowych. Mocną stroną naszych rafinerii jest też dobrze rozwinięta i efektywna logistyka produktów paliwowych. Potrafimy szybko dostarczyć do klienta benzyny czy olej napędowy, przy możliwie najniższym koszcie, co jest jednym z podstawowych elementów konkurowania z importem paliw.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Badania pokazują, że aż w 70 proc. przypadków sztuczna inteligencja, zaprzęgnięta do pracy biurowej, źle wykonuje powierzone zadania. Co więcej, eksperci szacują, że do końca 2027 r. ponad 40 proc. takich projektów opartych na agentach AI zostanie anulowanych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.