Uruchamia pan, wraz z kilkoma innymi osobami, Instytut Rynków Kapitałowych i Finansów. Jaki jest cel tego projektu?
Rynek kapitałowy jest dla wszystkich jego uczestników. Tworzymy unikalny model think tanku dedykowanego rynkowi kapitałowemu. Integrujemy wszystkie środowiska rynku kapitałowego, inwestorów instytucjonalnych, inwestorów indywidualnych, emitentów i wreszcie wszystkich przedsiębiorców, których pragniemy przekonać, że rynek kapitałowy jest alternatywą poszukiwania kapitału na rozwój. Niezależnie od moich poprzednich doświadczeń prezesa GPW mam szerokie spektrum analizy problemów jako pełniący w minionych latach funkcję przewodniczącego rad nadzorczych TGE czy Bondspot. Uważamy, że Instytut jest bardzo cenną, niezbędną inicjatywą o potencjalnym zasięgu globalnym. Chcemy nadal działać na rzecz rynku kapitałowego i wykorzystać doświadczenie, które zdobywaliśmy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wielokrotnie uczestniczyłem w road show organizowanych dla polskich spółek za granicą i widziałem potencjał dla zagranicznych inwestorów. Uczestniczyłem w non executive committee platformy tradingowej Aquis w Londynie jako dyrektor i widzę ogromny potencjał do transgranicznego oferowania akcji polskich spółek. Wspólnie z partnerami zaproszonymi do tego projektu tworzymy więc think tank, który ma być wsparciem dla szeroko rozumianych rynków kapitałowych.
W jakich konkretnie obszarach?
Wydaje nam się, że jest bardzo dużo do zrobienia zarówno jeśli chodzi o promowanie rynku kapitałowego wśród emitentów, jak i nowych inwestorów. Co ważne, zamierzamy prowadzić pracę od podstaw pod hasłem „Rynek kapitałowy dla regionów". W regionach zamierzamy poszukiwać przyszłych emitentów. Tak jak udało się nam pozyskać debiut Dino, spółki z Wielkopolski, której debiut przygotowywałem jeszcze jako prezes GPW w 2017 roku. Już w tym roku rozpoczynamy inwestycyjny tour regionalny mający na celu pozyskanie emitentów dla rynku kapitałowego. Naszą ambicja jest inspiracja liderów lokalnej przedsiębiorczości i Polski samorządowej do synergii z rynkiem kapitałowym. Pierwsze dwie edycje spotkań regionalnych odbędą się w Poznaniu oraz w Katowicach. Kolejne są także planowane na następny rok. Liczę, że podejmowane przez nas inicjatywy spotkają się z zainteresowaniem i będziemy tworzyć liczące się i uznane profesjonalne środowisko na rynku kapitałowym. Ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu mam szeroki odzew ze strony wielu osób z rynku, ze strony przedsiębiorców, że wypełniamy pewną niszę rynkową.
Instytut oprócz kwestii związanych z emitentami chce także wspierać inwestorów indywidualnych. Co przez to należy rozumieć?